
Kapustu ošetrujeme proti mlynárikovi kapustovému. FOTO - (AR)
Zdravie z ekozáhradkyV tomto mesiaci možno do voľnej pôdy vysievať osivo reďkovky, reďkve, cibule ozimnej, valeriánky, špenátu, ozimného kelu i šalátu, čakanky, pekinskej kapusty a žeruchy. Vysadíme predpestované priesady kapustovín, čakanky, hlávkového šalátu a karfiolu.
Dokončíme zber cibule na zimné uskladnenie, ktorú ihneď usušíme. Rajčiakom odstraňujeme pazušné výhonky a suché alebo hnilobou napadnuté listy. Vrcholky kolíkových rajčiakov zaštipneme, pretože ďalšie plody by už nedozreli.
Neskoré hlúboviny ošetrujeme proti mlynárikovi kapustovému, more kapustovej a molici lastovičníkovej.
Mrkvu, petržlen a uhorky ošetríme proti múčnatke, uhorky aj proti plesni uhorkovej, zeler proti septóriovej škvrnitosti listov, rajčiaky i zemiaky proti fytoftóre. Ekozáhradkári uprednostňujú ekologické, sírnaté a meďnaté prípravky. Mechanicky likvidujú húsenice, slimáky a slizniaky.
Od polovice augusta vysádzame do dobre pripravenej pôdy sadenice jahôd. Pokračujeme v reze kôstkovín a skracujeme vyvinuté výhonky broskýň. Broskyne pred dozrievaním výdatne zavlažíme. Vyrodené konáriky z ríbezľových, malinových a egrešových krov odstránime.
Snímame vrcholky dlhých letorastov viniča. Začneme kopať jamy alebo rigoly na jesennú výsadbu ovocných drevín a viničových sadeníc.
Ovocné stromy ošetrujeme povolenými prípravkami pre ekologické pestovanie a výťažkami z rastlín proti druhej generácii spriadača amerického, broskyne proti obaľovačovi broskyňovému, jadroviny proti obaľovačovi jablčnému a slivky proti obaľovačovi slivkovému.
Vinič ošetríme proti peronospóre, múčnatke a na začiatku mäknutia bobúľ aj proti botrytíde. Odrody jabloní citlivé na pehovitosť plodov postrekujeme chloridom vápenatým, a to opakovane v dvojtýždňových intervaloch.
Na ovocné stromy a kry viniča zavesíme fľaše so sladkou tekutinou, aby sme plody uchránili pred osami. Nezabúdajme ani na našich pomocníkov pri ochrane rastlín - vtáctvo, ktoré zásobujeme v horúcich dňoch čerstvou vodou.
Pokračujeme v kyprení pôdy a odstraňovaní burín, ak je sucho pôdu výdatne zavlažujeme.
V auguste je posledný vhodný termín na obsiatie úhorovanej pôdy rastlinami na zelené hnojenie. Kompostujeme nepoužiteľné, zdravotne neškodné zvyšky rastlín. Kompost zavlažíme, posypeme vápnom a prípadne pridáme hnoj i močovku od hospodárskych zvierat.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.