Transportná funkcia pôdy je podmienená dynamikou transportných médií, ktorými sú pôdna voda a vzduch. V pôdnej hmote dochádza k pohybu látok predovšetkým v prázdnych priestoroch pórov a trhlín.Voda prúdi v pôde od povrchu do spodiny vertikálne (priesak, premývanie) alebo šikmo (hypodermický odtok) vďaka gravitačným silám, zatiaľ čo zo spodiny k povrchu kapilárnymi silami (vzlínanie, výpar). V pôdnej vode sú rozpustené rôzne chemické látky, zo solí najmä uhličitany a hydrogén uhličitý. Pri dostatku dažďa alebo veľkých dávok závlahovej vody v niektorých pôdach časť vody presiakne až do podzemnej alebo hypodermickej vody. V pôdach suchších oblastí sa látky z pôdy nevyplavujú. Urýchliť vyplavovanie rizikových látok (ťažké kovy, vo vode rozpustné soli) môžeme vybudovaním drenážneho odvodnenia a zavlažovaním pôdy zatápaním parcely.
K vzlínaniu solí z mineralizovanej podzemnej vody s nadbytkom sodíka do povrchových vrstiev pôdy dochádza v aridných oblastiach južného a východného Slovenska. Na povrchu pôdy pozorujeme vyzrážané soli, ktoré škodia záhradným rastlinám. Podobné úkazy sú aj v karbonátových pôdach sýtených vápnikom a horčíkom. To však nenazývame zasolením pôdy.
Transportná funkcia pôdy sprostredkovaná pôdnym vzduchom umožňuje pohyb len plynných látok. Hybnými silami cirkulácie vzduchu v pôde sú vietor, difúzia, teplo a voda. Vietor strháva molekuly plynov z povrchových pórov. K difúzii pôdneho vzduchu dochádza od miesta väčšej k menšej koncentrácie plynov. Teplom sa plyny rozťahujú a vodou vytláčajú.
Prúdenie vzduchu v pôde je nevyhnutnou podmienkou úrodnej pôdy. V uľahnutej pôde s nedostatkom vzduchu sa korene dusia. Rastliny zaostávajú v raste a vo vývoji, prípadne hynú. Hriadky s kultúrnymi rastlinami musíme preto periodicky rýľovať a kypriť.
Doc. Ing. ZOLTÁN BEDRNA, DrSc.