Po skončení školy som nastúpila do pomerne veľkej firmy. Bola som rada, že som si našla prácu, ktorá má baví a aj s nástupným platom som bola celkom spokojná. Odvtedy prešlo päť rokov, ale plat sa mi zvýšil len minimálne. Neviem, ako sú na tom ostatní kolegovia, o platoch medzi sebou nehovoríme. Stále sa odhodlávam, že pôjdem kvôli tomu za šéfom, ale bojím sa, ako zareaguje, nepôsobí na mňa prívetivo. Rozmýšľala som už aj o inej robote, lenže v našom meste pracovných príležitostí veľa nie je.
Poraďte mi, či mám za šéfom ísť a ako mu o zvýšení platu povedať.
Martina
Milá Martina,
peniaze sú jednou z tabuizovaných tém medzi ľuďmi, ľahšie sa o nich nehovorí ako hovorí. A druhou ťažkou témou v našej kultúre je oceňovanie a pochvala. Pri výchove detí sa bežnejšie používa kritika, karhanie a tresty. Pochvala ide ľuďom z úst akosi ťažšie. Tak sa nám ani nedostáva veľmi pod kožu, nie sme si veľmi vedomí svojej hodnoty a svojich predností, a preto aj ťažšie potom chválime svoje deti a svojich kolegov a kamarátov. Tiež sa z toho cítime neistí a jednou z ciest, ako prekonávať neistotu, je práve kritizovanie okolia. A tak to ide dookola. Kritizujeme a zneisťujeme, aby sme boli ďalej kritizovaní a zneisťovaní. Možno trochu preháňam, ale nie zase až tak veľmi. A keď nejakú pochvalu aj dostaneme, stávame sa často podozrievavými a zneistí nás to.
Aj preto je také ťažké predstúpiť pred šéfa a žiadať o zvýšenie platu, teda o jasnú formu ocenenia. Neviem, aká bola pôvodná dohoda medzi vami a šéfom o zvyšovaní platu, či máte dohodnuté jasné kritériá. V každom prípade, skúste si najprv sama pred sebou ujasniť dôvody, prečo by vám mal šéf zvýšiť plat. Teda, predtým, ako sa za ním vyberiete, si premyslite, v čom je vaša hodnota pre firmu. Aké sú vaše jedinečné schopnosti, v čom ste sa zlepšili od nástupu do firmy, čo by stratil vaším odchodom. Aj veci, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať banálne a nedôležité, môžu mať vplyv na chod firmy. A nezabudnite aj na ľudské faktory, napríklad, že viete vytvoriť priateľskú atmosféru v kancelárii alebo v krízových situáciách nestrácate odstup a viete si zachovať chladnú hlavu, pri návalových prácach ste ochotná obetovať svoj voľný čas a ostať v práci dlhšie. Vy sama viete najlepšie, čo je to dôležité, čo vás charakterizuje. A potom sa nehanbite za to dobré postaviť a vyzdvihnúť pred šéfom. Skúste ísť za ním teda až vtedy, keď budete mať svoje požiadavky jasne sformulované a odôvodnené. Nedajte sa odradiť prvým odmietnutím, žiadajte vysvetlenie, prečo nie a argumentujte, prečo áno, jasným, vecným spôsobom. Ak stále odmieta, požiadajte ho o prehľadné zadefinovanie podmienok, kedy vám plat zvýši. A samozrejme, dôležitý je aj spôsob, akým to hovoríte. Asertívny vecný spôsob vyslovovania požiadaviek bude asi najschodnejšou cestou. A vhodné načasovanie. Teda, keď budete mať pocit, že ste si vo svojich požiadavkách istá, počkajte aj na šéfov pravý okamih - keď bude mať dosť času sa o tom porozprávať, keď príde do práce dobre naladený a podobne.