V júni vykázal obchod prebytok 93 miliónov korún, v pluse bol už aj v máji. Vývoz rástol dvakrát tak rýchlo ako dovoz. Čísla za celý prvý polrok sú podobne optimistické. Za ich zlepšovaním sú predovšetkým podniky, ktoré úspešne vyvážajú. Všetko nasvedčuje tomu, že o ich výrobky a služby bude záujem naďalej.
Pocíti to aj bežný človek. „Firmy expandujú a sú schopné presadiť sa aj na zahraničných trhoch, čo vedie k ich ziskovosti, rastu zamestnanosti, pri rastúcej produktivite práce k rastu miezd a celkovej životnej úrovni obyvateľstva,“ vysvetľuje analytik Tatra banky Elizej Macho.
To je zároveň rozdiel medzi poklesom deficitu po predošlých voľbách a teraz. Keď účinok úsporných opatrení vlády koncom roka 2000 vyprchal, začal rast schodku opäť spôsobovať obavy. Súčasná vláda tiež ovplyvňuje ekonomické čísla zvyšovaním daní a regulovaných cien, ale pokles deficitu a rast ekonomiky nestojí iba na tom. „Je dôsledkom predchádzajúcich investícií,“ povedal Macho. „Stali sme sa schopnejšími presadiť sa na zahraničných trhoch aj napriek stagnujúcemu zahraničnému dopytu.“
Zlým podmienkam za hranicami najlepšie čelia výrobcovia vozidiel, kovov a strojov. Tí sa podieľajú na vývoze takmer dvoma tretinami. Kľúčový je pre export Volkswagen, ktorý ohlasuje ďalšie zvyšovanie výroby. Aj to viedlo analytikov k zníženiu odhadov celoročného schodku zahraničného obchodu na čísla okolo 50 miliárd, čo by predstavovalo iba polovicu zo schodku za rok 2002.
Prejaví sa to v prudkom poklese podielu deficitu na výkonnosti ekonomiky. Podľa analytika Viliama Pätoprstého by mohol byť tento rok jeden z najnižších spomedzi krajín vstupujúcich do Európskej únie.
Rastúci význam troch odvetví by nás mal chrániť pred prípadným celosvetovým ekonomickým poklesom, a nie znamenať riziko. „V prípade globálnej recesie skôr dôjde k poklesu výroby v nákladnejších prevádzkach ako u nás,“ hovorí Macho.
JANA BRONDOŠOVÁ