Tip na výletZaujímavým cieľom výletov do okolia Čadce je pozoruhodná prírodná rezervácia Klokočovské skálie. Je jednou z lokalít, na ktorých možno vidieť najväčšiu prírodnú raritu regiónu záhadné kamenné gule. Gule sa vyskytujú v úzkom pruhu pieskovcov a zlepencov medzi osadou Kornica pri Klokočove a kameňolomom Milošová-Megoňky ležiacom severozápadne od Čadce. Tento pruh s dĺžkou asi 15 km nie je širší ako 500 m. Pôvod záhadných gúľ nie je dostatočne objasnený. Geológovia však predpokladajú, že sú výsledkom druhotnej guľovitej odlučnosti hornín spôsobenej zvetrávaním. Kysucké kamenné gule sú unikátnym prírodným úkazom, ktorý je vo svete pomerne zriedkavý. Podobné gule sa našli napríklad v Kostarike, Mexiku, Brazílii a na Novom Zélande. Dosiaľ najväčšia guľa nazývaná Mary sa našla v lokalite Megoňky a má priemer tri metre. Veľa malých gúľ do priemeru 60 cm ľudia povyberali a použili na výzdobu predzáhradiek. Jedna z gúľ s priemerom 55 cm slúži na dolnom konci Klokočova ako pätník.
Drotárstvo bolo v tomto regióne jedným z najrozšírenejších remesiel. V 19. storočí sa drotárskemu remeslu venovali drotári vo vyše 150 slovenských obciach. Najviac ich bolo na Kysuciach (Turzovka, Vysoká nad Kysucou, Staškov, Zákopčie a Nesluša) a na strednom Považí (Kolárovice, Štiavnik, Dlhé Pole a Veľké Rovné). Drotári sa vyberali čoraz ďalej od rodných obcí a kopaníc. Vandrovky najčastejšie viedli do Poľska, Ruska a na Balkán, pričom niektorí drotári došli až do Ameriky. Šikovnejší majstri drotárskeho remesla zbohatli a otvorili si vlastné dielne. Najímali si drotárskych učňov (tzv. džarkovia) i skúsených drotárov (tzv. hausíreri). Dielne vznikali napríklad vo Varšave, v Petrohrade, Moskve, Zürichu, Chicagu, Bostone, ba až vo vzdialenom Irkutsku na Sibíri.
Drotárska dynastia Hunčíkovcov v Rusku napríklad ovládla výrobu samovarov. Popri drotárskom remesle sa rozvinulo aj umelecké drotárstvo zhotovovanie umeleckých predmetov a šperkov z drôtu. Po prvej svetovej vojne začalo drotárske remeslo upadať, pretože nedokázalo konkurovať strojovej priemyselnej výrobe. Histórii drotárstva na Kysuciach a strednom Považí sa venuje stála expozícia Považského múzea umiestnená v Budatínskom zámku na severnom predmestí Žiliny. Ako poctu drotárstvu odhalili na Kysuciach súsošie Drotár a džarek od akademického sochára a kysuckého rodáka M. Cipára.
(Úryvok z kapitoly Kysuce)
Súťažná otázka:
V ktorom meste sa nachádza súsošie Drotár a džarek?
Správne odpovede posielajte na adresu vydavateľstva DAJAMA. Výherca bude odmenený novým podrobným turisticko-vlastivedným sprievodcom „Slovensko putovanie po regiónoch“, z ktorého pochádza náš tip na výlet.