BRATISLAVA – V petržalskom byte manželov Lesákovcov majú štvoro barlí a pár francúzskych palíc. Pani Lesáková aj jej manžel absolvovali operáciu kĺbov a istý čas ich potrebovali. V byte im pribudol aj špeciálny nadstavec na WC určený pre ľudí s problémami kĺbov.
Dnes, keď už obaja normálne chodia, štvoro barlí aj nadstavec v byte zavadzajú. „Na moje veľké prekvapenie ich vo výdajni, kde som si ich vyzdvihla, odmietli prevziať. Vraj to nerobia,“ hovorí Jarmila Lesáková.
Problém, kam s invalidným vozíkom, barlami alebo s glukomerom riešia často aj pozostalí.
Podľa predpisov by zdravotnícke pomôcky mali vrátiť do príslušnej zdravotnej poisťovne.
„Keď už ľudia pomôcky nepotrebujú, môžu ich vrátiť do ktorejkoľvek našej pobočky, ale najlepšie je, ak ju vrátia v mieste, kde bola predpísaná,“ hovorí Mária Štefíková zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Pri drahších pomôckach, ako sú glukomery alebo inhalátory, pacient pri ich preberaní priamo podpisuje zmluvu o pôžičke pomôcky a je povinný ju vrátiť. „Pomerne často sa stáva, že vyzývame poistencov alebo zákonných zástupcov o vrátenie pomôcok, aby sme ich mohli po oprave znovu poskytnúť ďalším poistencom,“ hovorí Štefíková.
Pri pomôcke s doplatkom by sa pri jej vrátení mala vypočítať amortizácia a pacient by mal dostať pomernú sumu súčasnej ceny pomôcky späť. Ak si pomôcku plne hradil, je jeho majetkom, nemusí ju nikde vracať.
Niektoré vrátené pomôcky možno znovu vydať iným poistencom, závisí od typu a ich stavu. Používané barly alebo vozíky zdravotné poisťovne pomerne často darujú tam, kde je predpoklad, že sa ešte využijú. „Zhromažďujeme ich a raz za čas ich darujeme sociálnych ústavom, nemocniciam alebo rehabilitačnému ústavu v Kováčovej,“ hovorí Marián Kováčik zo Spoločnej zdravotnej poisťovne.
„Pokúšame sa k tomu pristupovať hospodárne, napríklad barly darujeme domovom dôchodcov, ortopedickým alebo chirurgickým oddeleniam,“ hovorí Štefíková. Lekár potom môže pomôcku ponúknuť tomu, kto ju potrebuje, bez toho, že by vystavoval poukaz na novú, ktorú musí poisťovňa znovu zaplatiť.
Je možné, že niektoré pomôcky, ktoré mal doteraz pacienta zadarmo, si začne platiť. „Barle stoja okolo 200 korún, uvažuje sa o tom, aby si ich pacienti platili sami,“ hovorí Štefíková. Kto ich už nebude potrebovať, môže ich potom darovať alebo predať – hoci na inzerát v novinách.
BARBORA TANCEROVÁ