
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Na Slovensku zúri vojna lekárnikov. Obviňujú sa z nečestnosti, poškodzovania pacientov, porušovania zákonov, nečestnej súťaže. Došlo už aj na fyzické útoky, vyhrážky, rozbité autá a prepichnuté pneumatiky. Vo väzbe sedí majiteľ firiem zaoberajúcich sa distribúciou a predajom liekov Erik K. z Nového Mesta nad Váhom.
Hoci väčšina verejných lekární je vysoko zadlžená, pretože zdravotné poisťovne neplatia, lekáreň je stále zaujímavý biznis. Funkcionári Slovenskej lekárnickej komory obviňujú firmy, ktoré distribuujú lieky, že sa prostredníctvom nastrčených lekárnikov snažia vytvoriť vlastnú sieť lekární.
Komora tvrdí, že bráni zákon a podstatu lekárnického povolania. Jeden lekárnik by mal vlastniť jednu lekáreň a za ňu aj zodpovedať. Zákon zakazuje, aby lekáreň vlastnil niekto iný, napríklad firma.
Distribučné firmy sa snažia vytvoriť siete lekární, v ktorých sa dá manipulovať s cenou liekov. Oproti malým jednotlivým lekárňam by tak získali výhodu na trhu. Záujem majú najmä o prevádzkovanie lekární v nových hypermarketoch a obchodných centrách.
Lekárnická komora odmieta vydávať povolenie o odbornej a etickej spôsobilosti tým záujemcom, za ktorými stojí distribučná firma. Bez tohto povolenia by krajskí farmaceuti nemali vydať licenciu na prevádzkovanie lekárne.
„Títo lekárnici sú nastrčené osoby, čo vidieť napríklad z toho, že nájomné za priestory za nich platí niekto iný,“ hovorí prezident komory Peter Mihálik. Obáva sa, že v lekárňach s nastrčeným vlastníkom hrozí zneužitie omamných látok a jedov.
Neúspešní žiadatelia zase tvrdia, že funkcionári komory sa bránia novej konkurencii. Založili si Asociáciu diskriminovaných lekárnikov, ktorá komoru žaluje vo viacerých súdnych sporoch.
Komora podala trestné oznámenie na podnikateľa Erika K., honorárneho konzula štátu Burkina Faso, ktorý podľa nich stojí za snahou o vytváranie siete. „Sú tu snahy o korupciu, fyzické útoky na osoby a majetok predstaviteľov komory, vyhrážanie,“ hovorí viceprezident komory Ján Valjan. Erika K. polícia zatkla začiatkom júla. Prípad vyšetruje justičná polícia v Novom Meste nad Váhom.
Lekárnická komora podozrieva aj krajských farmaceutov, ktorí vo viacerých prípadoch vydali licenciu na lekáreň aj bez kladného stanoviska komory. „Podali sme sťažnosť na generálnu prokuratúru o prešetrenie, či nedošlo k zneužitiu právomoci verejného činiteľa. Vo viacerých prípadoch je podozrenie na korupciu,“ povedal Mihálik pre SME.
Spory rieši Protimonopolný úrad aj Ústavný súd. (mar)
Na lekárnikov bude dohliadať úrad
Riešenie problému s lekárňami je v rukách ministerstva zdravotníctva, ktoré má právo zmeniť zákon o komorách a o povolaní lekárnika.
Minister Rudolf Zajac už pripravuje nový zákon o komore lekárnikov, v ktorom budú lekárnici definovaní ako poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Dozerať na nich bude nový úrad.
Stavovská organizácia dostane právo vydávať licencie, ale zákon presne stanoví podmienky, ako je vzdelanie či bezúhonnosť. „Presne pomenujeme, čo bude brániť vydaniu licencie – úmyselný trestný čin, korupcia. Komora má regulovať výkon povolania podľa vzdelania, ale nemá regulovať prístup na trh,“ hovorí Zajac.
Problém, či lekáreň môže vlastniť aj firma, alebo len lekárnik ako fyzická osoba, chce minister riešiť až po rozhodnutí Ústavného súdu, kde je v tejto veci podanie. „Vlastníctvu lekárne právnickou osobou nebudeme špeciálne zákonom brániť,“ hovorí.
Komora lekárnikov podľa ministra nevyužila možnosť ozvať sa so svojimi problémami, keď na to bol priestor na viacerých odborných seminároch. „Zatiaľ neukázali ani jedného konkrétneho nastrčeného lekárnika,“ hovorí. (mar)