Stanley Cup konečne na Slovensku

Stanleyho pohár predstavuje v klubovom hokeji vo svete horolezecký Mount Everest. Príklad slovenského rodáka Stana Mikitu (vlastným menom Stanislava Guotha), ktorý sa v roku 1948 ako osemročný vysťahoval z rodných Sokolčíc na Liptove za bezdetným strýkom

Víťazný tím New Jersey Devils so Stanley Cupom po finálovej sérii s Anaheimom (4:3 na zápasy). Jiří Bicek s číslom 9 je celkom vpravo.

FOTO – TASR

do Kanady, prijal jeho priezvisko a v roku 1961 s mužstvom Chicao Black Hawks vyhral najslávnejšiu trofej, sa snažili napodobniť mnohí slovenskí hokejisti. Vo finále Stanley Cupu hrali v posledných siedmich sezónach Róbert Švehla, Peter Bondra, Richard Zedník aj Miroslav Šatan, ale slastný pocit zdvihnúť strieborný pohár nad hlavu si až tohto roku vychutnal 24-ročný Košičan Jiří Bicek s mužstvom New Jersey Devils. Podľa tradície si každý hráč víťazného tímu môže v lete užiť Stanley Cup na 24 hodín podľa vlastnej vôle. Dnes sa Bicekovou zásluhou pohár po prvý raz v histórii zastaví na Slovensku. Na oslavách v Košiciach si ho môžu prezrieť aj fanúšikovia, zajtra už zamieri Stanley Cup do Česka, kde v posledných piatich rokoch nechýbal ani raz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Lord Stanley nevidel ani zápas

Všetko sa to začalo 18. marca 1892 na večeri hokejového klubu Ottawa Amateur Athletic Association. Člen vlády a hráč tímu Ottawa Rebels, lord Kilcoursie priniesol list od Fredericka Arthura, lorda Stanleyho z Prestonu a generálneho guvernéra Kanady: „Nejaký čas som rozmýšľal, že by bolo dobré, keby sme mali Vyzývací pohár pre najlepšie hokejové mužstvo Kanady. Dal by som na to trofej, ktorú by získal víťazný tím.“

Krátko na to lord Stanley, vyslanec britskej koruny, ovplyvnený svojimi siedmimi synmi, ktorí v kolíske hokeja objavili novú hru, kúpil za 10 guineí, čo bolo necelých 50 dolárov, strieborný pohár. Asi 20 cm vysoký a 30 cm široký. Prvý raz ho v roku 1893 držali nad hlavou deviati hokejisti tímu Montreal Amateur Athletic Association. Ironické je, že lord Stanley nevidel žiadny hokejový zápas a ani neodovzdával pohár pre víťaza. V priebehu sezóny sa s rodinou vrátil domov do Anglicka. Jednako sa jeho trofej stala najznámejšou na svete v klubových hokejových súťažiach. Kedysi pohár za 46,67 dolára má dnes nevyčísliteľnú hodnotu. Silní chlapi na korčuliach kvôli nemu každú zimu vypotia hektolitre potu, len aby ho mohli mať nad hlavou a splniť si detský sen.

SkryťVypnúť reklamu

Po vzniku National Hockey League (NHL) v roku 1917 sa systém play off dosť často menil. Od sezóny 1993/94 platí pravidlo, že do play off postupuje po osem najlepších mužstiev z Východnej i Západnej konferencie a vo vyraďovacej časti sa hrá na štyri víťazné zápasy.

Hašek ho vykúpal v bazéne

Pohár na vrchu narastajúcej hokejovej trofeje vydržal do roku 1969, keď sa ho pre poškodenia rozhodli vymeniť. Originál je dodnes uložený v hokejovej Sieni slávy v Toronte. Na podstavci postupne pribúdali mená klubov a všetkých hráčov, ktorí vyhrali Stanley Cup, takže strieborný pohár s novými pásmi narástol už na 120 centimetrov a váži vyše 15 kilogramov. Aj keď ho pri cestách po svete majú neustále na očiach dvaja strážcovia, stalo sa, že sa narušil zaužívaný poriadok. Vlani ho Dominik Hašek vykúpal doma v Pardubiciach v bazéne, ale keď to jeden z bodyguardov Mike Bolt zbadal, brankár Detroitu sa ani nestačil ospravedlniť a pohár bol zbalený v aute. V roku 2001 ho viceprezident tímu NHL Colorado Avalanche Mark Waggoner vyniesol so skupinou horolezcov na jeden z najvyšších štítov USA Mt. Elbert (4399 m n. m.).

SkryťVypnúť reklamu

Hviezdny Bourque pre pohár opustil Boston

V NHL hrajú najlepší hokejisti sveta, avšak získať Stanley Cup sa podarí len zlomku z nich. Z velikánov nášho hokeja by o tom vedeli rozprávať bratia Šťastní, ktorým sa nikdy nepodarilo postúpiť do finále play off. Pre pocit mať pohár v rukách musel hviezdny kanadský obranca Ray Bourque po 20 rokoch vernosti opustiť Boston Bruins a v roku 2001 už ako štyridsiatnik sa v drese Colorado Avalanche konečne dočkal. Podľa tradície po rozhodujúcom zápase finálovej série v Denveri prevzal Stanleyho pohár kapitán lavín Joe Sakic, ale posvätný úkon - prvé zdvihnutie trofeje nad hlavu prenechal Bourqueovi. Ray bol v tej chvíli na vrchole rozhodnutý ukončiť kariéru a v tíme finálového súpera New Jersey ľutoval 38-ročného brankára Johna Vanbiesbroucka, ktorému sa posledná šanca na titul prešmykla pomedzi prsty - diabli viedli vo finálovej sérii 3:2 na zápasy.

SkryťVypnúť reklamu

Na trofeji mená 60 Európanov

Po rozpade komunizmu vo východnej Európe na prelome 80. a 90. rokov minulého storočia sa naplno otvorili dvere pre hokejistov do Severnej Ameriky a Stanley Cup v posledných rokoch pravidelne prilieta na starý kontinent. Mužstvo Montreal Canadiens bolo v roku 1993 posledným víťazom bez hokejistu z Európy. V poslednej sezóne hralo v NHL okolo 35 percent hokejistov spoza Atlantického oceánu. Keďže Stan Mikita mal pri triumfe Chicaga pred 42 rokmi kanadské občianstvo, štatistiky NHL ako prvých Európanov v mužstve víťaza Stanley Cupu uvádzajú švédskych legionárov Stefana Perssona s Andersom Kallurom z New York Islanders, ktorí pomohli k titulu ostrovanov v sezóne 1979/80. Z prvenstva v profesionálnej súťaži v Severnej Amerike sa doteraz tešilo rovných 60 hráčov. Jaroslav Pouzar po boku Wayna Gretzkého v Edmonton Oilers bol v roku 1984 prvým hokejistom z bývalého Československa. Z menších hokejových krajín oslavovali Švajčiari brankára Davida Aebischera, Nemci obrancu Uweho Kruppa, Poliaci útočníka Krzystofa Oliwu.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz má aj Slovensko svojho hrdinu Jiřího Biceka.

Cesta New Jersey za titulom v sezóne 2002/03

1. kolo: Boston Bruins 4:1 na zápasy

2. kolo: Tampa Bay Lightning 4:1

Semifinále: Ottawa Senators 4:3

Finále: Anaheim Mighty Ducks 4:3

Zaujímavosti z bojov o Stanley Cup

Rok 1893: Prvý titul v Stanley Cupe získali hokejisti Montrealu AAA a do roku 1917 sa o titul delili len kanadské mužstvá. Tím Seattle Metropolitans bol prvý víťazný z USA. Dnes vládnu v NHL americké mužstvá, Montreal Canadiens bol v roku 1993 posledným kanadským klubom na vrchole play off.

1905: Frank McGee z Ottawa Silver Seven‘s zaznamenal rekordných 14 gólov do siete Dawson City Nuggets pri víťazstve svojho mužstva 23:2. Hostia prišli na zápas uťahaní po vyše 5000 km dlhej ceste naprieč Kanadou - na saniach ťahaných psami, na člne a vo vlaku.

SkryťVypnúť reklamu

1914: Duel Toronto Blueshirts (predchodca Maple Leafs) - Montreal Canadiens (6:0) sa prvý raz v histórii hokeja hral na umelom ľade.

1919: Súťaž pre chrípkovú epidémiu nedokončili. Kanadský obranca Joe Hall hospitalizovaný v Seattli zomrel na túto chorobu.

1921: Klub Ottawa Senators ako prvý po vzniku NHL obhájil prvenstvo z predchádzajúceho ročníka. Tím Toronto Maple Leafs ako prvý získal tri tituly za sebou (1947 - 49), najdlhšiu sériu piatich prvenstiev ťahal Montreal (1956 - 60) a pretrhlo ju až Mikitovo Chicago.

1924: Montreal Canadien si pripísali prvý titul, s 23 prvenstvami sú najúspešnejším klubom NHL. Ďalšie poradie: 14 - Toronto Maple Leafs, 10 - Detroit Red Wings.

1926: NHL „zhltla“ konkurenčné súťaže PCHA a WCHL a Stanley Cup prešiel výlučne pod jej kontrolu. Špičkový hokej na kontinente sa sprofesionalizoval. Počet mužstiev sa menil, upravovali sa aj pravidlá súťaže. V roku 1967 mala NHL 18 účastníkov, dnes hrá 30 mužstiev rozdelených do šiestich divízií.

SkryťVypnúť reklamu

1969: Originál trofeje je od tohto roku archivovaný v torontskej Sieni slávy, ale aj o jeho druhú vernú repliku putujúcu v lete s víťazmi play off po celom svete sa ochrancovia starajú ako o vlastné dieťa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 646
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 410
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 266
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 407
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 730
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 931
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu