BRATISLAVA – Od prvého januára by mal byť Policajný zbor organizovaný inak ako doteraz. Najväčšia zmena bude v tom, že vyšetrovatelia sa zlúčia s kriminalistami. Rozhodol o tom minister vnútra Vladimír Palko.
Doteraz to fungovalo tak, že policajti začínali pri trestnom čine s prvým zberom dôkazov, ale neskôr prípad posunuli vyšetrovateľom. Tí ho dokončili a odovzdali prokurátorovi, ktorý podal alebo nepodal žalobu na súd.
V závažných prípadoch sa utvárali špecializované tímy, v ktorých pracovali spolu policajti aj vyšetrovatelia, aby postupovali rýchlejšie. Odteraz budú takto pracovať stále.
Prezídium Policajného zboru sa rozdelí na dva útvary. Prvým bude Útvar boja proti organizovanej trestnej činnosti, ktorému bude zrejme šéfovať Ján Dický. Ten dnes vedie úrad s totožným názvom.
Druhým bude Útvar boja proti korupcii, ktorý má viesť dnešný šéf odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti Jozef Šátek. Prípady tohto útvaru bude dozorovať špeciálny prokurátor a súdiť špeciálny súd, ktorých vznik musí ešte schváliť parlament.
Terajší šéf Úradu špeciálneho prokurátora Ján Bernát s týmto modelom nesúhlasí. „Je to podmienka, ktorú si dal minister vnútra, a minister spravodlivosti ju akceptoval bez toho, aby ju s nami konzultoval,“ povedal.
Pôvodne si totiž špeciálny prokurátor mal prípady aj sám vyšetrovať a podľa Bernáta s tým súhlasil aj špeciálny prokurátor v Španielsku Jorge Espina. Prekáža mu aj to, že v zákone nebude ani inštitút vyšetrujúcich prokurátorov, o ktorý žiadali. „Vládny návrh zákona nevie generálny prokurátor ovplyvniť. Naruší to zmysel úradu. Úrad bude robiť len to, čo pán minister pustí.“
Reforma polície by podľa ministra vnútra Vladimíra Palka mala zabezpečiť menej úradníkov a zvýšiť počet policajtov v uliciach, zo začiatku o takmer tisíc.
Pre zlúčenie úradov a zrušenie niektorých okresných policajných riaditeľstiev sa výrazne zníži aj počet riadiacich pracovníkov. Minister ráta aj s tým, že viacerí budú chcieť odísť z polície.
To sa deje už aj teraz, keď sa z úradníkov s policajnou hodnosťou stávajú iba civilní úradníci. Ak sa niekto dozvie, že jeho miesto sa má takto „scivilniť“ a má odslúžený dostatočný počet rokov, radšej aj s odchodným rýchlo odíde. Odchodné je niekedy niekoľko stotisíc korún. (mož)