
Náčelník kmeňa Ngarrindjeri práve prebral zásielku od britských múzejníkov. FOTO - REUTERS
Niektorým sa ušlo miesto odpočinku v kartónových škatuliach v sklade.
Po sto rokoch sa kosti vrátili do Austrálie, aby ich britskí múzejníci odovzdali do rúk potomkov pôvodných obyvateľov Austrálie.
Dohodu o navrátení uzavreli už v roku 1992, trvalo však 11 rokov, kým mohli staré kosti spočinúť v rodnej zemi.
Čudná transakcia medzi britskými múzejníkmi a austrálskymi náčelníkmi je súčasťou celosvetovej kampane Nadácie pre domorodý a ostrovný výskum, ktorá žiada vrátenie pozostatkov pôvodných obyvateľov Austrálie, ukradnutých z pohrebísk v 19. a začiatkom 20. storočia.
Podľa nadácie sa vo Veľkej Británii nachádzajú pozostatky ešte 5-tisíc pôvodných Austrálčanov. Ďalšie tisíce majú byť v Nemecku, Rakúsku a Rusku.
Hádky o spráchnivené kosti sa stali deklaráciou skutočného konca britských koloniálnych čias. „Konečne sa skoncuje s vedeckými praktikami, pre ktoré sa pozostatky domorodých obyvateľov nechávali ležať v škatuliach, plastikových vreciach a pivniciach múzeí,“ povedal pre BBC riaditeľ manchesterského múzea Tristram Besterman. „Udialo sa to bez povolenia príbuzných a kosti boli v manchesterskom múzeu v rozpore so zákonmi a vierou domorodých Austrálčanov.“
Podľa viery pôvodných obyvateľov Austrálie duše zomrelých nenájdu pokoj, kým nespočinú v rodnej zemi. „Ich trýzeň sa skončila. Berieme ich domov,“ povedal po prevzatí kostí náčelník Sumner kmeňa Ngarrindjeri z Južnej Autrálie.
Lebky a kosti dávno mŕtvych ľudí teraz čaká pohreb druhýkrát. Lebku slávneho bojovníka Jagana už dokonca pohreb tretí. Do Anglicka prišla v debni trofejí dobrodruha, polstoročie prežila v mestskom múzeu v Liverpoole, kde ju aj v roku 1960 na Evertonskom cintoríne pochovali. Po dlhom boji austrálskeho náčelníka Kena Colbunga v roku 1997 ju exhumovali a poslali domov. Pri exhumácii použili sonarovú techniku, aby nenarušili hroby britských novorodeniatok, uprostred ktorých bola Jaganova hlava pochovaná.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ