
Len niekoľko dní po tajnej akcii Paríža v Kolumbii prišiel do krajiny minister vnútra Nicolas Sarkozy. FOTO - ČTK/AP
Na brazílskom letisku Manaus v amazonskom pralese pristálo začiatkom júla lietadlo francúzskej armády Hercules C-130. Manaus je najbližšie brazílske letisko pri hraniciach s Kolumbiou a o to zjavne francúzskej armáde išlo.
Lietadlo vyslal Paríž do džungle na super tajnú akciu, nevedela o nej ani Brazília, ani Kolumbia. Na palube boli zdravotníci, ale aj agenti francúzskej zahraničnej spravodajskej služby. Ich úlohou bolo preniknúť na územie Kolumbie a tam oslobodiť Ingrid Betancourtovú. Tá má kolumbijské aj francúzske občianstvo a v posledných voľbách bola prezidentskou kandidátkou kolumbijských zelených. Pred 17 mesiacmi ju uniesli povstalci z drogovo-marxistickej organizácie FARC (Revolučné ozbrojené sily Kolumbie).
Francúzska akcia by zostala utajená, Hercules však na letisku Manaus odfotil reportér brazílskeho týždenníka Carta Capital. Keď brazílske úrady zistili, o čo Francúzom ide, okamžite ich vypovedali z krajiny. Skontrolovať lietadlo však nemohli. Na palube mali všetci diplomatické pasy.
Vo Francúzsku sa z akcie stal špionážny škandál. Paríž sa totiž predviedol zbabranou akciou - Betancourtovú neoslobodili - a ešte sa aj ukázalo, že používa metódy, ktoré doteraz tvrdo kritizoval u Američanov. Ozbrojení agenti vstúpili na územie cudzích štátov bez toho, aby ich čo len informovali.
Betancourtová je v krajine svojich rodičov veľmi obľúbená a francúzska diplomacia s ňou seriózne rátala v plánoch na vyváženie francúzskeho vplyvu v „preamerikanizovanej“ Latinskej Amerike.
Minister zahraničných vecí Dominique de Villepin je jej osobným priateľom a zdá sa, že celú akciu zorganizovalo práve jeho ministerstvo v spolupráci s jej rodinou. Podľa denníka Le Monde bol totiž na palube okrem zdravotníkov a agentov aj poradca ministra.
De Villepinovi sa dva týždne darilo škandál tajiť. Teraz sa usiluje získať podporu prezidenta a premiéra. Jacques Chirac a Pierre Raffarin totiž boli v čase akcie na zahraničných cestách a o záchrannom únose Betancourtovej vraj nevedeli.
De Villepin chce Francúzom, ktorí sú znepokojení spôsobom, ako sa v krajine dezinformuje na najvyšších miestach, vysvetliť, že záchrana francúzskeho občana je povinnosťou republiky. Ani on však nevie vysvetliť, kto vydal rozkaz, aby na kolumbijských hraniciach pristálo komando a prečo sa akcia skončila fiaskom.
Silové ministerstvá sa bránia, že zásah prekazila brazílska polícia, ktorá začala manévre na kolumbijských hraniciach, a tým FARC upozornila, že sa niečo deje. Druhá verzia hovorí, že akciu vyzradil minister vnútra Nicolas Sarkozy, ktorý si práve s de Villepinom nepadli do oka.
V každom prípade operácia Betancourt opäť ukázala, že vo Francúzku sa aj 20 rokov po potopení lode Rainbow Warrior Greenpeacu dá zorganizovať špionážna akcia bez toho, aby sa verejnosť dozvedela, kto za ňou stojí.
Autor: MICHAL HAVRAN ml., Štrasburg pre SME