
Tony Blair je neoblomný, odstúpiť nechce. FOTO – REUTERS
Britský premiér Tony Blair sa včera pochválil. Pripomenul, že jeho vláde sa podarí cez víkend prekonať jeden z míľnikov a stane sa najdlhšie vládnucou labouristickou vládou. Pred odchodom na rodinnú dovolenku na Barbadose sa však na pravidelnej tlačovej konferencii premiér musel zaoberať aj nepríjemnými témami.
Blair práve v čase lámania rekordov prežíva komplikované obdobie. Pýtali sa ho na smrť vládneho zbrojného experta na Irak Davida Kellyho a vyšetrovanie prípadu, ktorý ešte zhoršil povesť Blairovho kabinetu a vystupňoval konflikt s BBC. Odpovedal na to, čo chce robiť s nízkou dôverou vlády a či podá demisiu, ak sa v Iraku nenájdu zbrane hromadného ničenia, ktoré boli oficiálne príčinou vojny. Záujem bol aj o budúcnosť jeho hlavného radcu Alastaira Campbella.
S odvolaním na súdne vyšetrovanie sa Blair vyhol odpovedi na otázky týkajúce sa Kellyho. „Ak si to vyšetrovanie lorda Huttona vyžiada, skrátim si aj dovolenku,“ povedal. Zásah v Iraku obhajoval s veľkou vervou a odpovedi na demisiu sa vyhol. Zopakoval, že je presvedčený, že Irak zbrane mal, a poradil všetkým, aby počkali na výsledok britských inšpekcií. „Vždy bolo niečo bizarné na predstave, že Saddám nikdy nemal zbrane hromadného ničenia.“ Pripustil však, že vláda si dôveru verejnosti v tejto otázke bude musieť ešte len získať. Otázky o Campbellovi rýchlo striasol a neodpovedal.
Pre jeho budúcnosť sú v tejto chvíli kľúčové vnútropolitické otázky, v ktorých aj podľa labouristických voličov zlyháva. Blair potvrdil, že má chuť pustiť sa aj do tretieho funkčného obdobia (voľby sa očakávajú v roku 2005), čo znamená, že neuvoľní svoje miesto lídra strany ministrovi financií Gordonovi Brownovi. „Je tu ešte veľa práce a moja chuť pustiť sa do toho sa nezmenšuje.“
Premiér sa preto snažil hovoriť o zlepšeniach v zdravotníctve a boji proti nelegálnemu prisťahovalectvu. Ťažkosti podľa neho stále pretrvávajú v doprave a boji proti zločinnosti. (mch)