
Demokrati obviňujú Condoleezzu Riceovú, že Bushovi neradí tak, ako má.
Nepresné informácie o uráne z Nigeru, ktorý vraj Saddám chcel kúpiť, prerástli do škandálu. Prezident George Bush ich totiž zaradil do každoročnej správy o stave únie.
Vinu za šestnásť slov o uráne v prezidentovej reči na seba už zobral šéf CIA George Tenet. Demokratom to nestačí. Stále častejšie útočia aj na Condoleezzu Riceovú. Zdôrazňujú, že nesie hlavnú zodpovednosť za každé verejné vystúpenie prezidenta, ktoré sa zaoberá národnou bezpečnosťou.
„Ak poradkyňa pre národnú bezpečnosť nerozumela opakovaným varovaniam ministerstva zahraničia a CIA o uránovom obvinení, ide o nebezpečnú úroveň nekompetentnosti. Je však oveľa vážnejšie, ak o varovaní tajných služieb vedela, no ignorovala ich a tým vedome zavádzala národ…V každom prípade je ťažké si predstaviť, prečo prezident alebo verejnosť majú mať dôveru v jej úrad,“ povedal demokratický kongresman Henry Waxman.
Waxman tak nepriamo žiada jej odchod z funkcie. Condoleezza Riceová však o demisii aspoň zatiaľ neuvažuje. Jej hovorca Michael Anton na otázku, či sa poradkyňa chystá opustiť úrad, predvčerom novinárom rázne odpovedal: „Absolútne nie!“
Riceová patrila medzi vysokých predstaviteľov Bieleho domu, ktorí sa zasadzovali za vojenský útok proti diktátorovi Saddámovi Husajnovi. V mediálnych vystúpeniach mala plnú podporu prezidenta Busha a neokonzervatívcov. V zápale predvojnovej propagandy sa však zrejme stalo, že sa nevenovala detailom správ tajných služieb.
Zvlášť išlo o zmienku o snahe Saddáma Husajna nakúpiť urán v africkom Nigeri. Túto tajnú informáciu prebrala CIA od britskej tajnej služby, keď však Američania predbežnú informáciu overovali, zistili, že neexistujú priame dôkazy. Preto ju na jeseň minulého roka vyškrtli zo zoznamu prezidentových argumentov za vojnu. V januári sa však dostala do Bushovej správy o stave únie.
Je pravdepodobné, že časť viny nesie aj jeho poradkyňa Riceová. Tá má však naďalej podporu prezidenta. Analytici však už teraz hovoria, že Condoleezza Riceová si urobila prvý vážnejší škrabanec na sľubnej politickej dráhe. Časom sa na to možno zabudne, ak sa však Američanom nebude v Iraku dariť, môže znamenať koniec jej kariéry. A mnohí republikáni pritom o nej snívajú ako o Bushovej nástupkyni.
MICHAL HAVRAN