Podľa zákona môžu byť dvojjazyčné názvy iba v obciach, kde tvorí národnostná menšina viac ako 20 percent obyvateľov. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Na Slovensku pribúda obcí, kde je viac ako 20 percent obyvateľov rusínskej národnosti, ale ubúda tých, kde je maďarská menšina. Ukázalo to posledné sčítanie ľudu.
Do zoznamu obcí, v ktorých sa úradne môže používať jazyk národnostnej menšiny, je zaradených 651 miest a obcí, v ktorých žijú príslušníci 5 národnostných menšín v počte nad 20 percent. Počet obcí s maďarskou menšinou sa znížil z 512 na 501. Počet obcí s rusínskou menšinou sa zvýšil zo 68 na 91. Najviac ich pribudlo v okresoch Svidník, Snina, Medzilaborce. Počet obcí s ukrajinskou menšinou sa znížil z 18 na 6. O tri obce poklesol aj počet rómskych obcí.
Práve pokles Maďarov bol pri zverejnení výsledkov ščítania v roku 2001 veľkým prekvapením. Kým pred desiatimi rokmi bolo na Slovensku 567-tisíc Maďarov, v roku 2001 to bolo 520-tisíc. „Pokles Maďarov je taký výrazný, že sa nedá vysvetliť ani migráciou smerom do Maďarska, ale ani tým, že sa u nás rodí menej Maďarov, ako ich zomiera,“ povedal sociológ Michal Vašečka z Inštitútu pre verejné otázky.
„Veľmi veľa Maďarov dáva deti do škôl s vyučovacím jazykom slovenským. Je to napríklad v Šamoríne. Deti, ktorých rodičia sú Maďari a chodia do škôl s vyučovacím jazykom maďarským, sa už medzi sebou rozprávajú po slovensky a už sa neprihlásia k maďarskej menšine,“ hovorí o príčinach poklesu Maďarov predseda SMK Béla Bugár.
Podľa Miklósa Duraya za tým nie je nič iné ako odchod mladých Maďarov zo Slovenska do zahraničia. Predovšetkým do Česka, Maďarska, Rakúska.
Politológ Miroslav Kusý hovorí aj to, že mnohí Rómovia, ktorí sa niekedy hlásili k maďarskej národnosti, sa v tohtoročnom sčítaní obyvateľov prihlásili k rómskej.
V porovnaní s minulosťou naopak pribudlo ľudí hlásiacich sa k rusínskej národnosti. V čase socializmu sa Rusíni mohli hlásiť len k spoločnej rusínsko-ukrajinskej národnosti. Od roku 1989 dochádza k akémusi obrodeniu Rusínov. Podľa sčítania počet Rusínov vzrástol zo 17- na 24-tisíc a počet Ukrajincov sa znížil z 13-tisíc na 11-tisíc. Podľa Jána Lipinského, podpredsedu združenia inteligencie Rusínov Slovenska, k tomu prispela aj kampaň s heslom: „Rusín som bol, som a budem, preto 26. mája na to nezabudnem!“
Zvýšenie počtu rusínskych obcí a zníženie ukrajinských s tým len korešponduje. Tak napríklad v obci Sukov z okresu Medzilaborce a v Nižnej Jedľovej z okresu Svidník, kde dominovala ukrajinská menšina, dnes prevláda rusínska.
Čo umožňuje zákon menšine v obci
Zákon o používaní jazykov národnostných menšín priznáva menšine právo používať popri štátnom jazyku aj jazyk národnostnej menšiny a upravuje pravidlá používania tohto jazyka v úradnom styku.
Občania v obci, v ktorej najmenej 20 % obyvateľstva tvoria osoby patriace k národnostnej menšine:
Môžu používať v úradnom styku jazyk menšiny vrátane podávania písomných podaní orgánu štátnej správy a orgánu územnej samosprávy. Orgány verejnej správy sú povinné na požiadanie vydávať rozhodnutia a ostatné oficiálne dokumenty v rovnopise aj v jazyku menšiny. Rokovanie orgánu územnej samosprávy v obci, v ktorej najmenej 20 % obyvateľstva tvoria príslušníci národnostnej menšiny, sa môže uskutočňovať v jazyku menšiny, ak s tým súhlasia všetci prítomní. Označenie orgánu verejnej správy, dôležité informácie, najmä výstražné, upozorňujúce a zdravotnícke, sa v takýchto obciach uvádzajú na verejne prístupných miestach okrem štátneho jazyka aj v jazyku menšiny. Orgán verejnej správy v takejto obci je povinný zabezpečiť na požiadanie informácie o všeobecne záväzných predpisoch aj v jazyku menšiny. (hr) ZMENY V ZOZNAME
Maďarská národnostná menšina
počet obcí sa znížil z 512 na 500
vyňaté zo zoznamu: Hurbanova Ves (okres Senec), Kalná nad Hronom, Lok, Starý Hrádok (okres Levice), Telince (Nitra), Šaľa, Horná Kráľová (okres Šaľa), Lipovec, Slizké, Zacharovce (okres Rimavská Sobota), Kechnec, Veľká Ida (okres Košice – okolie), Malá Tŕňa, Slovenské Nové Mesto (okres Trebišov)
zaradené do zoznamu: Belín (okres Rimavská Sobota), Obid (okres Nové Zámky), Lesenice (okres Veľký Krtíš)
Rusínska národnostná menšina
počet obcí sa zvýšil zo 68 na 91
Obce vyňaté zo zoznamu: Frička (okres Bardejov), Brezovec, Hrabová Roztoka, Michajlov, Nová Sedlica, Ubľa (okres Snina), Jarabina, Legnava, Obručné (okres Stará Ľubovňa), Bodružal (okres Svidník)
Obce zaradené do zoznamu: Ondavka (okres Bardejov), Nižná Jablonka, Ruská Kajňa (okres Humenné), Čabalovce, Radvaň nad Laborcom, Roškovce, Sukov, Setlice, Volica, Zbojné (okres Medzilaborce), Hostovice, Kalná Roztoka, Klenová, Osadné, Pčoliné, Topoľa, Ulič (okres Snina), Čirč, Stráňany, Údol, (okres Stará Ľubovňa), Brusnica, Jakušovce, Staškovce (okres Stropkov), Korejovce, Krajná Bystrá, Krajné Čierno, Miroľa, Nižná Jedľová, Nižný Orlík, Pstriná, Roztoky, Šarbov, Vagrinec (okres Svidník)
Ukrajinská národnostná menšina
počet obcí sa znížil z 18 na 6
Obce vyňaté zo zoznamu: Cigeľka, Chmeľová, Mikulášová (okres Bardejov), Prituľany (okres Humenné), Rokytovce, Sukov (okres Medzilaborce), Čukalovce, Parihuzovce, Pichne (okres Snina), Varechovce (okres Stropkov), Dubová, Nižná Jedľová, Nižný Mirošov (okres Svidník)
Obce zaradené do zoznamu: Šarišské Čierne (okres Bardejov)
Rómska národnostná menšina
počet obcí sa znížil z 57 na 53
Obce vyňaté zo zoznamu: Telgárt (okres Brezno), Medovarce (okres Krupina), Cakov, Rakytník (okres Rimavská Sobota), Cigeľka, Hrabské, Lenartov, Zborov (okres Bardejov), Huncovce, Stará Lesná (okres Kežmarok), Palota (okres Medzilaborce), Jánovce, Spišský Štiavnik (okres Poprad), Chmiňany, Chminianske Jakubovany, Lesíček, Malý Štiavnik, Rokycany, Šarišská Poruba, Varhaňovce (okres Prešov), Jarovce (okres Sabinov), Lomnička (okres Stará Ľubovňa), Nižný Komárnik (okres Svidník), Ruská Vola, Skrabské (okres Vranov nad Topľou), Švedlár (okres Gelnica), Čakanovce, Ďurkov, Rankovce (okres Košice okolie), Drahňov, Kačanov, Žbince (okres Michalovce), Brdárka, Hanková, Markuška (okres Rožňava), Blatné Remety (okres Sobrance), Bystriny, Markušovce, Rudňany (okres Spišská Nová Ves)
Obce zaradené do zoznamu: Dolné Semerovce (okres Levice), Valkovňa, (okres Brezno), Neporadza, Pavlovce (okres Rimavská Sobota), Držkovce, Hucín, Rybník (okres Revúca), Čelovce (okres Veľký Krtíš), Nižný Tvarožec (okres Bardejov), Jurské, Podhorany, Rakúsy, Veľká Lomnica (okres Kežmarok), Hermanovce (okres Prešov), Olejníkov (okres Sabinov), Miková (okres Stropkov), Kružlová (okres Svidník), Banské, Čaklov, Prosačov, Soľ (okres Vranov nad Topľou)