Isidor Isaac Rabi - od ortodoxného židovstva k atómovej fyzike

Presne 105 rokov by sa dnes dožil držiteľ Nobelovej ceny za fyziku z roku 1944 Isidor Isaac Rabi, človek, pre ktorého byť fyzikom bolo niečo ako stať sa bohom. Svojimi netradičnými metódami prispel k vytvoreniu novodobej podoby fyziky.


FOTO – ARCHÍV


Nobelovu cenu získal za rezonančnú metódu skúmania atómového jadra. V Amerike mu ponúkli prácu na atómovej bombe.

Isidor Isaac Rabi sa narodil 29. júla roku 1898 vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku, na území dnešného Poľska do veľmi konzervatívnej židovskej rodiny. V dvojizbovom byte bývalo dokopy šesť členov rodiny a podľa jeho vlastných slov tam nepadla jediná veta, ktorá by sa nejako netýkala náboženstva.

Už ako dvojročný sa s celou rodinou presťahoval do židovského geta na newyorskom predmestí. On sám svoju vieru počas dospievania často preveroval a po zoznámení sa s knihou popisujúcou Kopernikovu teóriu pohybu planét hrdo vyhlásil: „Kto potrebuje Boha?“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V dospelosti Rabi náboženstvo nikdy nepraktizoval. Na rozdiel od väčšiny svojich kamarátov namiesto klasickej všeobecnej školy nastúpil na techniku, na univerzite sa potom venoval chémii. Viac než vyučovaniu sa však venoval vlastnému štúdiu, namiesto do školy často ráno zamieril do knižnice. Otec ho vtedy považoval za lenivca.

V roku 1919 Rabi odpromoval. Nasledovné tri roky strávil budúci nositeľ Nobelovej ceny sladkým ničnerobením. Keď sa potom rozhodol v štúdiu pokračovať, vybral si fyziku.

Počas štúdia bol fascinovaný najmä kvantovou teóriou a experimentami Otta Sterna a Walthera Gerlacha, čo sa malo stať aj témou jeho dizertačnej práce. Táto teória sa však v tom čase v Amerike nevyučovala ani na jednej univerzite. Nakoniec sa jeho témou stalo pozorovanie kryštálov a ich magnetických vlastností, pričom prišiel na nový spôsob ako ich zistiť.

SkryťVypnúť reklamu

Rabiho to nesmierne motivovalo k rozhodnutiu ďalej študovať tento odbor na vlastnú päsť v Európe. Tu sa stretol s významnými vedcami, ako bol Wolfgang Pauli, Niels Bohr alebo Werner Heisenberg. V Hamburgu sa dokonca stretol aj so Sternom a Gerlachom a zúčastnil sa na ich experimentoch. Práve vtedy Rabi svojim kolegom predviedol ďalšiu svoju zjednodušovaciu metódu - tentoraz za uznania oboch fyzikov objavil to, čomu sa dnes hovorí Rabiho pole.

V roku 1929 sa stal na Heisenbergovo odporučenie lektorom kvantovej fyziky na Columbijskej univerzite v New Yorku, kde kedysi sám študoval. S vlastnými pokusmi začal až po dvoch rokoch, dovtedy sa považoval len za teoretika, ale ako sám priznal, jeho nápady ho nudili.

V roku 1931 si zriadil svoje vlastné laboratórium a pri pokusoch využíval molekulárne lúče. Tu za pomoci svojho študenta, neskoršieho významného fyzika Victora Cohena modifikovali mnohé teórie a vynálezy, medzi inými aj Stern-Gerlachov aparát. V tomto období sa Rabi zaoberal najmä štiepením sodíka, čomu sa venoval aj v práci Nukleárne štiepenie sodíka, ktorú napísal v roku 1933, ďalej pozoruhodne štiepil protóny a neutróny.

SkryťVypnúť reklamu

Roku 1940 jeho prácu zatienil vynález zvaný magnetron, využívaný najmä v lodných a leteckých radaroch. Ešte toho roku sa presunul do Massachusettského technologického inštitútu, kde práve otvorili laboratórium venované tomuto odvetviu fyziky. Tu sa úspešne venoval hlavne vynálezom pre armádu. V roku 1942 Rabimu práve na základe tejto práce ponúkol J. Robert Oppenheimer prácu na tzv. Manhattan projekte, ktorý sa v Los Alamos zaoberal vynálezom atómovej bomby. Rabi miesto odmietol, no napriek tomu sa spolu s Nielsom Bohrom stali Oppenheimerovými hlavnými konzultantmi.

Rabi sa stal rovnako ako mnohí iní vedci v tomto čase populárnou osobnosťou. Jeho prestíž zvyšovala aj Nobelova cena. Počas studenej vojny sa stal členom komisie, radiacej hlave štátu v otázkach nukleárnej zbrane. Rabi rozhodne považoval bombu za nehumánnu a jej použitie za neetické.

SkryťVypnúť reklamu

Zajtra - Luis Buňuel

Autor: Lucia Javůrková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 731
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 538
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 735
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 540
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 531
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 444
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 053
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu