
Lukašenko nepochybuje, že aj o desať rokov bude prezidentom. Pred dvoma rokmi to po voľbách vyzeralo, že je to jeho posledné funkčné obdobie, ale diktátorovi sa to nepozdáva. FOTO - TASR/AP
V bieloruských politických kuloároch sa šepká o scenári, ktorý nesie neoficiálny názov „tretí príchod Alexandra Lukašenka“. Bieloruský vodca má totiž veľkú šancu, že v prezidentskom kresle zostane až do roku 2014 a ešte k tomu to bude vyzerať, že ani neporušil zákon.
Ak sa mu to podarí, bude vládnuť celých 20 rokov - prvý raz ho zvolili 10. júla 1994.
Ruský vplyvný denník Nezavisimaja gazeta priniesol dôkazy, že s realizáciou takzvaného „jesenného plánu“ bieloruskému lídrovi pomáha nemenovaná, ale veľmi známa P.R. firma, ktorá už zaistila Lukašenkovi víťazstvo v posledných voľbách 9. októbra 2001.
Scenár má prebiehať takto: na jeseň Lukašenko vyhlási, že je unavený bojom za práva prostého ľudu a dobrovoľne odchádza do dôchodku. Zdravotný stav mu nedovoľuje zostávať na najvyššom poste do riadnych prezidentských volieb, ktoré by sa mali konať v roku 2006. Podľa ústavy by na nich mal odovzdať žezlo svojmu nástupcovi, lebo po tretíkrát by sa o najvyššiu funkciu uchádzať Lukašenko nemal. Navyše si už raz právomoci predĺžil pomocou referenda v roku 1996. Urobiť ďalšie referendum by bolo už nápadné. Preto je nutné pre zmenu ochorieť. Plán počíta s tým, že Lukašenko odchodom vzbudí súcit pracujúcich. Zdravotný stav však nesmie byť prehnane zlý, lebo scenár predpokladá len krátku rekonvalescenciu a veľký návrat.
Ako k nemu dôjde? Bieloruská opozícia predpokladá, že Lukašenko odstúpi z funkcie v septembri. V období od 7. do 25. decembra sa podľa 81. článku bieloruskej ústavy uskutočnia voľby nové, mimoriadne. Na tých sa Lukašenko pokojne môže zúčastniť - ústava v prípade dobrovoľného predčasného odstúpenia nijak neobmedzuje jeho právo kandidovať, ako keby vôbec nikdy prezidentom nebol. Kandidovať sa totiž nesmie trikrát „za sebou,“ ale s prestávkou, hoci i niekoľkodňovou, to možné je.
Už teraz podľa denníka Nezavisimaja gazeta vznikajú politické skupiny, ktoré budú vodcu na kolenách prosiť menom bieloruského ľudu, aby zaťal zuby a kandidoval ešte raz.
„Podpora Lukašenka je teraz mimoriadne nízka, sociológovia tvrdia, že až 70 percent občanov nechce už žiadne predlžovanie právomocí,“ hovorí vodca opozičného Bieloruského národného frontu Vincuk Viačorka. Reálna podpora a výsledky volieb však spolu v Bielorusku nemusia vôbec súvisieť.
O tom, že sa Lukašenko opäť pripravuje na zásadný politický čin, svedčia nedávne drastické zmeny na najvyšších funkciách vrátane odvolania premiéra i každodenná reportáž bieloruskej televízie o „starostlivom ľudovom vodcovi, ktorý je vľúdny k prostým pracujúcim, ale nevídane prísny k úradníctvu a až nepriateľský voči zbohatlíkom“.