O plote sa pritom v Bushovej cestovnej mape k mieru nehovorí a administratíva sa k nemu doteraz nevyjadrovala. Presun celej debaty od mierového plánu k plotu je víťazstvom palestínskeho premiéra Mahmúda Abbása. Palestínčania totiž tvrdia, že plot zasahuje príliš hlboko do územia západného brehu a predznačuje budúce hranice medzi izraelským a palestínskym štátom.
Izrael oponuje, že plot, ktorý má zabrániť prenikaniu palestínskych militantov, môže kedykoľvek demontovať. Začal ho stavať ešte za vlády Ehuda Baraka a je inšpirovaný separáciou Gazy od židovského štátu. Je známe, že z územia Gazy pochádza oveľa menej samovražedných atentátnikov ako zo západného brehu Jordánu.
Úlohou Ariela Šarona bude presvedčiť Busha, že plot nebrzdí mier. Bude tiež chcieť presunúť pozornosť od plota k tomu, že Palestínčania ešte stále neodzbrojili militantov a ani sa na to nechystajú. Tento bod na rozdiel od plota, súčasťou cestovnej mapy je.
Šaronov kabinet v piatok rozhodol, že uľahčí Palestínčanom život - ruší cestné blokády, vydáva pracovné povolenia a posiela na účty samosprávy zabavené peniaze. V nedeľu izraelskí ministri súhlasili s prepustením 540 palestínskych väzňov. Nič z toho by sa asi nedialo, keby Šaron neletel do Ameriky.
Politickí pozorovatelia sa rozchádzajú v názore, či sa Šaron podvolí tlaku Busha a prisľúbi mu zastavenie výstavby bezpečnostného plota. Otázkou je aj to, ako silno bude Bush na Šarona tlačiť. Už včera americký veľvyslanec v Izraeli povedal, že Američania nemajú nič proti plotu, len proti jeho trase.
Yoram Ettinger, špecialista na americko-izraelské vzťahy, povedal v rádiu Aruc 7, že by bolo dobré, keby Šaron využil slabnúcu pozíciu Busha a nevzdal sa. Podľa jeho názoru totiž motor Bushovho vplyvu - silná konzervatívno-protestantská pravica - má na Izrael iný názor. Hlása biblické právo Izraela na existenciu a cestovná mapa podľa nej vedie k deštrukcii.
Väčšina analytikov sa však zhoduje, že Šaron mierne a načas ustúpi, lebo nie je pripravený na spor s Washingtonom. Navyše plot, s ktorým súhlasí prevažná väčšina Izraelčanov, je skôr agendou labouristov. Šaronovi ultrapravicoví koaliční partneri sú presvedčení, že plot nie je dobrý, lebo predurčuje hranice s palestínskym štátom, s ktorým nesúhlasia. Plot tiež stojí nemálo peňazí a Izrael ich nemá nazvyš.
Za prípadný ústupok však Šaron bude požadovať, aby sa našiel iný prostriedok na zabránenie teroru. A ten má v rukách Mahmúd Abbás.
JANA MIKUŠOVÁ
Pri bezpečnostnom plote sa strieľalo
ANIN- Izraelské jednotky včera strieľali gumovými projektilmi na ľudí, čo demonštrovali proti výstavbe bezpečnostného plota na západnom brehu Jordánu. Zranili najmenej päť ľudí, z toho jedného Američana, čo dostal zásah do stehna. Podľa organizátora protestov, ktorého citoval denník Haarec, ďalších štyroch ľudí postrelili do brucha a chrbta. Akciu organizovalo americké Hnutie solidarity a podľa svedkov sa na nej zúčastnilo asi 300 ľudí. (reuters, mik)