
Americkí vojaci hľadajú dôkazy po poslednom útoku na hliadku. FOTO - TASR/EPA
Pri granátovom útoku v centre Bagdadu boli včera ťažko zranení dvaja americkí vojaci. Päť zranených irackých civilistov si zase v nedeľu v noci v Basre vyžiadal útok neznámych ozbrojencov, ktorí pálili raketometmi na stánok s alkoholickými nápojmi v juhoirackej Basre. Útoky nasledujú po víkendovej pátracej akcii po Saddámovi Hussajnovi.
Neznámy muž včera v Bagdade hodil na americký vojenský automobil s dvojčlennou posádkou z nadjazdu granát.
Z útoku na stánok s alkoholom sú podozriví moslimskí šíitski extrémisti. Ich duchovní predstavitelia opakovane hrozili represáliami predajcom alkoholu. K akcii sa však nikto neprihlásil. „Dve autá sa zastavili asi 50 metrov od predajného stánku s alkoholom. Z áut vystúpili muži a vystrelili dve alebo tri rakety na obchod. Potom utiekli,“ povedal britský dôstojník George Mendoca. Jeden zo zasiahnutých bol vážne zranený.
Južný Irak, ktorý od pádu režimu Saddáma Husajna spravuje britská armáda a kde v Basre pôsobí česká poľná nemocnica, je tradične pokojnejší než stred krajiny a Bagdad. V týchto oblastiach spravovaných armádou USA sú vojaci v poslednom období terčom každodenných útokov zo strany irackých ozbrojencov. Podľa bilancie agentúry AFP zomrelo v Iraku od ukončenia hlavných bojov 1. mája 49 amerických vojakov. Pri nebojových incidentoch prišlo o život ďalších 55 Američanov.
Podľa veliteľa amerických síl v Iraku Ricarda Sancheza sa krajina stala „magnetom pre cudzích teroristov“. „Tu v Iraku prebieha konflikt viac ako dvoch strán,“ povedal BBC.
Napätie zvyšujú aj obvinenia Iračanov, že americkí vojaci v nedeľu počas honu na Saddáma Hussajna zabili piatich okoloidúcich. Hovorca americkej armády v Iraku odmietol tieto vyhlásenia komentovať.
Vojaci v Tikríte včera pokračovali v prehľadávaní objektov, v ktorých pátrali po Saddámovi Husajnovi.
Armáda spracúva správy od informátorov o pobyte Hussajna, ktorí sa po smrti jeho synov začali hlásiť. Pri budove, ktorú v minulosti využívali polovojenské oddiely, našli vojaci čerstvo zakopané zbrane. Podľa odhadu dôstojníkov by vystačili na mesiac partizánskeho boja.
(zo, čtk, reuters)
Jednotky v Iraku zadržiavali novinárov
BAGDAD - Američania včera prepustili dva dni zadržiavaného reportéra katarskej televízie Al-Džazíra, ale ponechali si jeho videonahrávku, na ktorej je zachytený americký útok na iracké civilné vozidlo. Do ťažkostí s Američanmi sa dostal aj japonský novinár, ktorý nafilmoval americký útok na dom v Bagdade, kde sa mal skrývať Saddám Husajn. Podľa japonského denníka Američania 47-ročného Kazutaka Sata zhodili na zem a kopali, pretože sa mu podarilo zachytiť päť Iračanov, ktorí boli pri útoku zasiahnutí. Sata po hodine prepustili. Al-Džazíra a ďalšia televízia Al-Arabíja sa včera ohradili proti kritike námestníka amerického ministra obrany Paula Wolfowitza. Obvinil ich, že skresľujú spravodajstvo a podnecujú na násilnosti proti Američanom. Televízia, ktorá vysielala pásky s odkazmi Hussajna a správy o protiamerických útokoch, tvrdí, že dôvodom kritiky je ich nezaujatosť a fakt, že vyplnili spravodajské vákuum po amerických médiách. (čtk, reuters)