BRATISLAVA – Zoznam obcí, v ktorých sa úradne môže používať jazyk národnostnej menšiny, sa čo nevidieť zmení. Pribudne asi 30 obcí, kde rusínska menšina presiahla 20 percent, ale zo zoznamu zároveň vyškrtnú 14 obcí s maďarskou menšinou, ktorej počet klesol pod túto hranicu.
Ak vláda zmenený zoznam schváli, zo 14 obcí na juhu Slovenska by mali zmiznúť dvojjazyčné tabule a skončí sa tam zákonom povolená možnosť hovoriť po maďarsky v úradnom styku, hoci ľudia si na túto prax zrejme už zvykli. Takto sa to môže meniť každých 10 rokov po každom sčítaní ľudu.
Zákon však nehovorí o tom, ako sa má kontrolovať jeho dodržiavanie ani o prípadných trestoch, ak sa porušuje.
Podľa predsedu SMK Bélu Bugára je tento zákon zlý a oveľa lepší by bol limit 10 percent, ktorý už SMK navrhovalo v minulosti. „Dotklo by sa to oveľa viac dedín, kde žijú Rómovia a Rusíni,“ povedal Bugár.
Zákon sľubovala zmeniť bývalá vláda, nestalo sa tak. „Aj súčasná vláda sa zdráha to urobiť, aj keď sme na to na koaličnej rade upozornili,“ povedal Bugár. Tvrdí, že zákon bude treba zmeniť aj vzhľadom na Chartu európskych a menšinových jazykov, ktorú Slovensko podpísalo.