BRATISLAVA – Niekoľko nákladných vojenských áut, dva obrnené transportéry, vojenské ubytovacie kontajnery, muži s krátkymi vlasmi vo vojenských maskáčoch, niektorí so špeciálnymi slnečnými okuliarmi na očiach. Prvá časť slovenských ženistov včera odlietala do Iraku.
Minister obrany Ivan Šimko na letiskovej ploche sa so zoradenými vojakmi rozlúčil. Vojaci v špeciálnych topánkach, ktoré by sa podľa veliteľa nemali rozpadávať ako vojakom v Afganistane, sa potom rozišli k technike a ministra obkľúčili novinári.
„Je to jedna z najrizikovejších misií, do akých naši vojaci išli. Irak je ešte stále krajinou, kde sa vojaci zabíjajú, aj keď sme zatiaľ nezaznamenali prípady v oblasti, do ktorej odchádzajú naši ženisti,“ povedal Šimko.
Dvoma obrovskými ruskými nákladnými lietadlami odletelo prvých 19 ženistov s technikou. Celkovo ich odíde 85. Tvárili sa vyrovnane. „Vojenská profesia zahŕňa aj isté riziká. Usilujeme sa riziko znížiť na minimum,“ povedal Šimko.
„Vyberali sme najlepších, akých máme,“ povedal náčelník generálneho štábu Milan Cerovský. Ženisti budú v Iraku hľadať a likvidovať míny a nevybuchnuté strelivo. Do polovice augusta sa presunú z Kuvajtu do provincie Babil južne od hlavného mesta Iraku Bagdadu. Trvalý tábor by mali mať v meste Al Hilah.
„Prebiehali tam boje, takže bude treba preveriť priestor, či nie sú míny, zvyšky streliva a podobne,“ povedal hovorca jednotky podplukovník Vladimír Mečiar. Irak je rozdelený na britský, americký a poľský sektor a naši ženisti budú v poľskom, ako súčasť mnohonárodnostnej divízie zloženej z vojakov 21 krajín.
„Platovo budú zhruba na úrovni ženistov, ktorí sú v Afganistane. Ani jeden nebude mať mesačne pod 2-tisíc dolárov,“ povedal Mečiar.
Vojaci sa budú striedať po pol roku, už teraz sa doma pripravujú ďalší ženisti. „Dopredu je veľmi ťažké povedať, ako dlho bude treba robiť ženijné práce v Iraku. Dá sa čakať, že to bude viac ako rok,“ povedal Šimko.
Misia bude tento rok stáť 314 miliónov korún. Donedávna boli v Kuvajte a v Iraku chemici. Ich pôsobenie stálo 108 miliónov, ale nejaké faktúry ešte môžu prísť. Len doprava stála 40 miliónov. Časť pravdepodobne preplatia USA.