sti, ohrozuje rozsiahla kríza. Viac než 18 miliónov mladých ľudí podľa UNICEF nechodí do školy, alebo je bez práce. Prehlbujúca sa chudoba a nerovnosť znižovania sociálnych výdavkov a rastúca nezamestnanosť doliehajú na milióny rodín.
„Je absolútne neprijateľné, aby deti a mladí ľudia žili v podmienkach horších ako pred rokom 1989,“ vyhlásil švédsky poslanec Kent Härstedt, ktorý predsedá švédskemu výboru UNICEF.
Konferencia je podľa Härstedta príležitosťou k vytvoreniu štruktúr pre presadzovanie práv 150 miliónov detí v 27 krajinách od Záhrebu po Vladivostok a od Baltského mora po Beringov prieliv, z ktorých 60 miliónov žije v chudobe.
„Po desiatich rokoch transformácie je jasné, že štát nemôže brániť práva všetkých detí. Túto krízu musia spoločne riešiť vlády, rodiny, nevládne organizácie, podniky, školy aj oznamovacie prostriedky,“ uvádza sa v správe organizácie OSN.
„Deti zaplatili hrozivo vysokú cenu,“ vyhlásil bývalý ruský šachový veľmajster Anatolij Karpov, ktorý je v súčasnosti regionálnym vyslancom UNICEF.
Na konferencii sa zúčastnilo aj niekoľko zástupcov zo Slovenska. Jeden z nich, psychológ a dekan Pedagogickej fakulty UK Miron Zelina hovorí, že atmosféra na konferencii bola veľmi emotívna.
„Prišli sme sem predniesť niektoré pálčivé problémy Slovenska, najmä to, ako nám chýbajú peniaze na školstvo. Ale potom, ako som si vypočul slová ľudí, ktorých sa priamo dotkla vojna a prišli o svojich najbližších, keď som počul, koľko detí žije v chudobe alebo na jej hranici, zistil som, že naše problémy nie sú až také hrozné, ako som si myslel.“
(čtk, sr)