Mnohí sú totiž presvedčení, že zdravá facka ešte nikomu neuškodila, a že bez nej je prakticky nemožné vychovať dieťa. Sociálni pracovníci aj psychológovia vidia problém aj v tom, že u nás sa zatiaľ nepracuje s rodinou tak, ako to robia v zahraničí. Vychovávať sa totiž človek učí skutočne „na pochode“ a mnohí pritom urobíme chybu. Keby sme sa však mohli v krízovej situácii poradiť s odborníkom, možno by sme tak často nesiahali k teóriám typu: aj mňa doma bili a vychovali zo mňa slušného človeka.
Keď hovoríme o tvrdších výchovných prostriedkoch, mnohí pritom myslia len na fyzické tresty. Ale ľudia často trestajú deti krutejšie: obmedzovaním slobody alebo psychicky - neláskou, mlčaním, ignorovaním. A to sa dokazuje ťažko.
Niektorí majú dokonca predstavy akoby vystrihnuté z predminulého storočia a trestajú deti hladom, v zime ich vystrčia slabo oblečené na balkón, ponárajú im ruky do vriacej vody alebo ich sprchujú ľadovou vodou a pália cigaretami. Ale to už našťastie väčšina spoločnosti odmieta považovať za trest.
Odborníci tvrdia, že aj kultúra partnerského vzťahu je na Slovensku nízka. Stále sa toleruje, ak niekto vyfacká svoju ženu - a týrané matky si často svoju frustráciu a napäté nervy vybíjajú na deťoch: až štvrtina z nich bije alebo inak trápi svoje deti. (gal)