Praha 28. júla (TASR) - Presunom výroby do krajín strednej a východnej Európy môžu firmy zo štátov Európskej únie ušetriť na jednom zamestnancovi desiatky tisíc korún mesačne.
Rozdiely v cene práce na Západe a na Východe totiž ostávajú obrovské. Hodina práce stojí firmy vo Švédsku sedemkrát viac ako v ČR a 21-krát viac ako v Bulharsku. Na svojich internetových stránkach to uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Ako však jeho úradníci dodali, vyššia cena práce nie je iba na škodu, pretože znamená aj vyššiu produktivitu.
V EÚ tvoria priemerné hodinové pracovné náklady na pracovníka asi 700 Kč, v ČR to je iba 125 Kč a priemer kandidátskych krajín je o ďalších 15 Kč nižší.
Z porovnaní mesačných nákladov tak vyplýva, že zatiaľ čo vo Švédsku stojí jeden zamestnanec firmu priemerne 130 000 Kč, v ČR necelých 19 000 Kč, na Slovensku o 4,5 tisíca menej a na bulharského pracovníka vynaloží tamojšia firma ľahko vyše 6 000 Kč. Veľké rozdiely pritom nespôsobuje iba mzdová priepasť, ale aj úroveň sociálnych nákladov, ktoré spoločnosti musia za zamestnanca platiť.
V rámci budúcich členských štátov vynakladá na zamestnanca najvyššie čiastky Cyprus, ktorý dokonca prevyšuje aj dvoch členov súčasnej pätnástky - Grécko a Portugalsko. Najlacnejšia je pracovná sila v Bulharsku, Rumunsku, Litve a Lotyšsku.
Najvyššie mzdy majú ľudia tradične v sektoroch finančných a energetiky. Naopak, najlacnejšie je zamestnávanie pracovníkov a pohostinstvách a obchode.
Okrem zárobku sa krajiny veľmi líšia aj v tom, koľko času tu ľudia v práci strávia. Zatiaľ čo Íri si mesačne odpracujú rekordných 160 hodín a Česi iba o 9 hodín menej, Francúzi si mesačne vystačia so 134 hodinami práce.
Všeobecne dlhšie sa pracuje v kandidátskych krajinách (150 hodín za mesiac), ľudia v únii za rovnaké obdobie odpracujú takmer o celý pracovný deň menej. Najkratší pracovný čas majú zamestnanci v hutníctve, naopak, najdlhší v pohostinstve a v štátoch únie tiež v doprave.
Informoval o tom český denník Mladá fronta Dnes.