reč aj pri daňovej reforme a zvyšujú tak tlak na vládnych ľudovcov.
Vranitzkého zákon
Nepísaný zákon o ignorovaní slobodných zaviedol do praxe bývalý rakúsky kancelár Franz Vranitzky (SPÖ) v polovici 80. rokov a akceptovali ho aj koaliční ľudovci (ÖVP). V roku 2000 však tabu padlo, keď šéf ľudovcov Wolfgang Schüssel prvýkrát vstúpil do vládnej koalície so slobodnými.
Oficiálne SPÖ popiera, že by ukončila svoju dlhoročnú politiku nespolupráce s FPÖ. Ide vraj len o zblíženie vo vecných otázkach. Je ale zrejmé, že po ukončení dlhoročného spojenectva s ľudovcami hľadajú aj sociálni demokrati nového koaličného partnera. Idú tak v stopách kancelára Schüssela, ktorého za rovnaké spojenectvo hlasno kritizovali.
Špargľová premiéra
Premiéru mali sociálni demokrati a slobodní v máji, keď si šéf SPÖ Alfred Gusenbauer spolu s Haiderom dali pred televíznymi kamerami špargľu a medzi štyrmi očami hovorili o dôchodkovej reforme. Odvtedy sa o možnej spolupráci SPÖ a FPÖ už prakticky neprestalo hovoriť, hoci v oboch politických stranách je dostatok jej odporcov.
Teraz chcú slobodní a sociálni demokrati postupovať spoločne v otázke daňovej reformy, ktorá ani nie pred rokom pochovala prvú vládu kancelára Schüssela. Vtedy časť slobodných na čele s Haiderom odmietla akceptovať rozhodnutie vlády, odložiť reformu pre povodne. Teraz časť slobodných na čele s Haiderom nesúhlasí, aby sa reforma odštartovala až v roku 2005 a žiadajú urýchliť ju o rok. To isté chcú aj sociálni demokrati, ktorí sa na jeseň chystajú zvolať okrúhly stôl a nájsť čo najširšiu opozíciu proti ľudovcom. Pozvánku dostali Zelení a slobodní, ale nie schüsselovci.
Slobodní idú na dračku
Tak dôchodková ako aj daňová reforma sú kľúčovými reformami terajšej vlády a v oboch mali koaliční partneri na vec odlišný názor. Presnejšie povedané, ľudovci sa nevedia dohodnúť s tou časťou slobodných, ktorá je stále pod vplyvom Haidera. V prípade dôchodkovej reformy sa haiderovcom dokonca podarilo schvaľovací proces skomplikovať, keď ju neodsúhlasili v druhej komore parlamentu a donútili vládu hlasovať o nej znovu.
Ani na daňovú reformu nevládne vo vláde jednotný názor. Kým ľudovci sa ňou snažia odbremeniť podnikateľov a najlepšie zarábajúcich Rakúšanov, slobodní chcú dať na prvé miesto stredný stav.
Kancelár Schüssel prešiel cez víkend do mediálneho útoku. Cez nedeľňajšie vydanie Kronen Zeitung všetkým odkázal, že reforma bude až v roku 2005 a oznámil jej prvé detaily.
O donedávna ignorovanú stranu slobodných sa tak začali hádať bývalí dlhoroční spojenci. Kým časť strany v čele s jej terajším šéfom Herbertom Hauptom inklinuje k ľudovcom, druhá časť vedená Haiderom čoraz viac koketuje so sociálnymi demokratmi a ich opozičnou politikou. Kto bude nakoniec víťazom, závisí od toho, kto sa vnútri FPÖ v nekonečnom mocenskom boji presadí. Ak však slobodných vnútrostranícke spory úplne nerozložia.
MIRIAM ZSILLEOVÁ