V piatok 18. júla sa do Hronu dostal nebezpečný amoniak. Všetky ryby od Slovenskej Lupče až za Banskú Bystricu v dôsledku toho vyhynuli. Krátko po nehode miestni rybári hovorili, že bude trvať aspoň sedem rokov, kým sa život v rieke dostane do stavu pred haváriou. Podľa šéfa banskobystrickej inšpekcie životného prostredia Daniela Magica by však ozdravný proces mohla urýchliť migrácia rýb. FOTO – SME JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA – Farmaceutický podnik zo Slovenskej Lupče Biotika tvrdí, že za znečistenie rieky Hron v piatok predminulý týždeň nenesie zodpovednosť. Dôkazy, že smrteľný čpavok unikol do vody práve z jej závodov, označuje za nepriame a nepochybuje, že počas vyšetrovania sa to potvrdí. „Všetky výsledky analýz odobratých vzoriek vykonané nezávislými pracoviskami a Biotikou nepotvrdili prekročenie limitov koncentrácie amoniakálnych iónov na výstupe chladiacich a odpadových vôd z Biotiky do rieky Hron,“ píše riaditeľ firmy Jozef Krištofčák v oficiálnom vyhlásení. Krištofčák sa dokonca domnieva, že Hron mohli otráviť jedy vypustené z hocijakej autocisterny.
Hygienici však trvajú na svojom pôvodnom zistení. „Sme presvedčení, že pôvodcom je Biotika. Doteraz nás nepresvedčila o opaku,“ povedal SME vedúci banskobystrického Inšpektorátu ochrany vôd Slovenskej inšpekcie životného prostredia.
„Nebolo vysvetlené, prečo je zodpovednou Biotika, keď mŕtve ryby sa spozorovali asi 1000 metrov pod vyústením odpadových vôd Biotiky do Hrona. V samotnom potoku Istebník sa nenašla jediná mŕtva ryba. Očití svedkovia (aj zamestnanci Biotiky) hodnotili poškodenie Hrona ako vlnu zelenohnedej kvapaliny silného fekálneho vzhľadu a zápachu,“ trvá na svojom firma, ktorá podobnú ekologickú katastrofu spôsobila pred tromi rokmi.
Ak sa preukáže, že Biotika je zodpovedná za ekologickú haváriu na Hrone, môže dostať pokutu najviac 5 miliónov korún. To je necelá tretina minuloročného hrubého zisku. Podľa OECD by sa mali pokuty na Slovensku zvýšiť, niektorí odborníci si myslia, že by o nich mali rozhodovať súdy. FOTO – SME JÁN KROŠLÁK Obe strany veria, že ich pravdu potvrdia výstupy z monitorovacieho počítača Biotiky, čo si za účelom vyšetrovania odniesli z Biotiky hygienici.
Ak by sa zavinenie spoločnosti dokázalo, mohla by od okresných hygienikov dostať pokutu do piatich miliónov korún. Bola by to jedna z najvyšších pokút, aké doteraz za podobný skutok dostali slovenské firmy, ale aj tak by predstavovala len necelú tretinu minuloročného hrubého zisku Biotiky. Vlani zaplatil najvyššiu pokutu Slovnaft. Porušenie zákona o ochrane ovzdušia ho stálo tri milióny korún. Slovenská inšpekcia spravila v minulom roku viac ako 2000 kontrol a dohromady udelila pokuty za 14,2 milióna korún. Oproti roku 2001 to bolo o štyri milióny menej.
Najvyššie pokuty v roku 2002
firma dôvod pokuta
Novácke chemické únik vinylacetátu 1 milión Sk
závody do Nitry
Slovnaft chýbajúce opatrenia 3 milióny Sk
na predchádzanie havárií
Heineken porušenie stavebného 650-tisíc Sk
zákona
Gabor Slovensko porušenie stavebného 100-tisíc Sk
zákona
Zdroj: Slovenská inšpekcia životného prostredia
Autor: wm