Slovenský spisovateľ, Bratislava 2003
Tretia kniha príslušníka mladšej strednej generácie slovenských spisovateľov, o ktorom Ľubomír Feldek napísal: „Keby Haratík všetko, čo napíše, písal z vlastnej skúsenosti, priatelia by sa mu asi museli na ulici vyhýbať veľkým oblúkom. Pre jeho hrdinov, produkty deväťdesiatych rokov, je - podobne ako pre obdobie - príznačné, že u nich absentujú klasické zábrany. Vďaka tejto absencii sa im však v pätách rodia zážitky, o akých sa slušným ľuďom ani nesníva - a Haratík má z čoho mlieť…“
Sám na vrcholu (Neuvěřitelné příběhy z nejvyšších hor světa)
Metafora, Praha 2003, zostavil Clint Willis, preložil Jiří Martínek
Kniha je súborom pätnástich pozoruhodných rozprávaní o legendárnych expedíciách na vrcholy najslávnejších hôr sveta, často uskutočnených v tých najhorších možných podmienkach. Redaktor Clint Willis vybral do svojej horolezeckej knihy tie najnapínavejšie príbehy. Väčšinou sú to úryvky z obsiahlejších diel, ale napriek tomu, ako tvrdí Willis, „táto kniha neobsahuje nič, čo by neobstálo ako próza samo osebe“. Je to iste aj tým, že autormi sú buď známi horolezci, ktorí aj dobre píšu (Bates, Child, Davidson, Herzog a ďalší), alebo spisovatelia (Krakauer a Roberts), ktorí zasa pre zmenu sú aj výbornými lezcami.
Vojtech Mihálik: C. k. muzikus Mozart
Žofia Nová, Bratislava 2003
Málo známa zbierka básnika Vojtecha Mihálika, ktorú v roku 1992 vydal autor vo vlastnom náklade k dvojstému výročiu úmrtia skladateľa, ktorého považoval za génia. Sám bol totiž veľký znalec a milovník vážnej hudby. Mihálik majstrovsky ovládnutým jazykom a slovom sprevádza Mozarta od narodenia po potupný pohreb, približuje jeho tvorbu v súvislosti s osobnými i dejinnými udalosťami.
Arnošt Reiser: Útěk
Academia, Praha 2003
Pražský rodák, svetovo uznávaný chemik, od roku 1982 riaditeľ Ústavu zobrazovacích vied na Polytechnickej univerzite v New Yorku, pochádza zo židovskej rodiny. Spokojný rodinný život sa viaže k tridsiatym rokom - autor spomína, ako potom náhle už nebol pražským dieťaťom ako jeho ostatní spolužiaci, zrazu bol len Žid. Celú rodinu neskôr odviezli do Terezína a potom do Osvienčimu, kde rodičia zahynuli. Arnošt sa dostal do pracovného tábora v Sliezsku, po skončení vojny vyštudoval chémiu a časom sa stal docentom fyzikálnej chémie. Odpoveď na to, prečo sa Reiser ako riadny občan a vysokoškolský pedagóg stal znovu utečencom, sa skrýva v tejto knihe. (ba, kul)