Stovky vojakov podporovaných obrnenými vozidlami a vrtuľníkmi zaútočili na tri farmy v Saddámovom rodnom meste Tikrít na základe oznámenia informátora, že sa v jednej z nich zdržiava nový šéf Saddámovej ochranky. Podľa ďalších správ bol na farme a včas z nej utiekol aj samotný Saddám. V budovách však našli iba asi 25 mužov, ktorí nekládli odpor a boli po výsluchu prepustení.
Zabitie synov Saddáma Husajna zatiaľ iracký odpor neoslabilo, ten naopak pravdepodobne iba na prechodný čas, zosilnel. V nedeľu neznámi útočníci pri prepade vojenského konvoja pri Bagdade zabili jedného amerického vojaka a dvoch zranili. O niekoľko hodín skôr zomreli ďalší traja americkí vojaci a štyria boli zranení v meste Bákubá 60 kilometrov severovýchodne od hlavného mesta.
Jeden Iračan bol zabitý a traja zranení pri streľbe Američanov proti demonštrujúcim šíitom v meste Karbala. Americkí vojaci tam v sobotu pri obrane proti nepriateľskému davu granátom so slzným plynom zasiahli svätyňu s ostatkami imáma Husajna.
Štyria americkí vojaci boli naopak obvinení zo zlého zaobchádzania s vojnovými zajatcami v Iraku a čaká ich preto vojenský súd.
Pred stupňovaním ťažkostí v Iraku v sobotu Američanov varoval egyptský prezident Husní Mubarak. „Pokiaľ rýchlo nezmenia situáciu, budú teroristické operácie početnejšie a vojna gangov zosilnie,“ povedal Mubarak pri stretnutí s egyptskými študentmi. Iračania sú podľa neho schopní všetkého.
V Mosule začali technici americkej armády s pomocou irackých robotníkov rozoberať dom, v ktorom boli zabití Saddámovi synovia. „Bude to trvať zhruba desať dní,“ vyhlásil podplukovník Mike Rorex zo ženijnej jednotky 101. výsadkovej divízie. Stavba je podľa neho „nestabilná a nebezpečná pre okolie“. Dom stráži asi dvadsať amerických vojakov a prístup k nemu je zablokovaný bariérami. V Iraku sa šíri presvedčenie, že prítomnosť Udaja a Kusaja prezradil vlastník domu, mosulský podnikateľ Naváh Muhammad Zajdání.
Predstaviteľ irackého kmeňa, z ktorého niekdajší iracký diktátor pochádza, požiadal Američanov o telá Udaja a Kusaja, aby ich mohol pochovať podľa moslimských zvykov. Americký činiteľ, s ktorým rokoval, ho vraj odmietol s tým, aby si pre mŕtvoly prišiel sám Saddám. Nemenovaný predstaviteľ spojeneckých jednotiek agentúre AFP prezradil, že by sa o telách malo rozhodnúť dnes.
59 percent občanov USA si podľa prieskumu zverejnenom v sobotu v časopise Newsweek stále myslí, že bola vojenská intervencia v Iraku potrebná. So zotrvaním amerických vojsk v Iraku aj napriek rastúcim stratám súhlasí 49 percent opýtaných, 46 by si naopak prialo ich stiahnutie. 56 percent ľudí si nemyslí, že boli prezidentom Georgeom Bushom podvedení vzhľadom na oficiálne uvádzané dôvody vojny.
(pm, čtk)