
Vľavo za reklamami je skrytý legendárny hotel Moskva, vpravo stojí Kremeľ. FOTO - ČTK
Raisa Ivanovna plače. Nie pre vyšliapané perzské koberce, po ktorých chodili nohy najvýznamnejších osobností. Ani preto, že definitívne zmiznú chodby, z ktorých na vás dýchali staré časy, a do dražby pôjde riad, z ktorého jedli komunistickí vodcovia z celého sveta. Raisa Ivanovna, chyžná hotela Moskva, je na ulici. Tento týždeň opustili pochmúrne, vlhké a popukané izby poslední hostia.
O tom, čo s rozpadajúcim sa, kedysi luxusným stalinským hotelom, ktorý je na dohľad od Kremľu, sa rokuje už tri roky. Nakoniec zvíťazil projekt podporovaný ambicióznym starostom Jurijom Lužkovom.
Kritici celej akcie však tvrdia, že všetko je to len o výmene symbolov: starý hotel si dal postaviť Stalin, tento nový starosta Lužkov.
Hotel Moskva, najpopulárnejší moskovský pamätník sovietskej éry, vybudovali v roku 1935. Ako vyzerá, vie každý, kto raz ochutnal nemenej slávnu vodku Stoličnaja - je totiž zobrazený na etikete nápoja.
Hotel mali po dlhých sporoch postaviť architekti Sajeljev a Stapran v konštruktivistickom štýle. Lenže v Kremli si radšej pozvali ešte akademika Ščusova, mimochodom, autora najchmúrnejšej a najdepresívnejšej moskovskej stavby - mauzólea V. I. Lenina. Akademik projekt poopravil. Dielo dokončila lajdácka práca robotníkov a kritický nedostatok tehál, ktoré nahradili škvarou.
Podľa ruského ministerstva kultúry je hotel jedinečnou pamiatkou sovietskej éry a ako takú ju bolo treba zachovať. Lenže zvíťazila starostova vízia.
V novom, päťhviezdičkovom hoteli bude 500 miest. Najlacnejšia izba má stáť 200 dolárov.
Doteraz trojhviezdičkové zariadenie malo niektoré miestnosti už ťažko obývateľné, za tri roky tu vraj budú bývať aj prezidenti. Tí budú mať k dispozícii prezidentský apartmán s rozlohou 600 metrov štvorcových.
Pod hotelom majú vybudovať parkovisko pre 800 áut a priechody k neďalekým staniciam metra. Časť budovy sa zaplní kanceláriami.
V Moskve sú ešte stovky budov, ktoré boli postavené v štýle stalinskej nadradenosti. Ani jedna z nich si však nezachovala takú presnú atmosféru tých rokov, keď sa tu písali komunistické dejiny. Dňa 15. augusta, keď sa začnú demolačné práce, zbaví sa Rusko ďalšieho kúska svojej neveselej minulosti.
PRE SME - PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra Epicentrum