Skrátilo sa pripisovanie platieb pri úhrade z účtu na účet. Kým do tohto roka neexistovala komplexná právna úprava, keď sú banky povinné úhradu zaúčtovať, od januára majú presne stanovené termíny. Pri ich nedodržaní sa môže klient dožadovať úroku z omeškania (v súčasnosti adekvátna suma z 13-percentného ročného úroku). Pri úhrade z jedného účtu na iný v jednej banke musí byť platba na účte prijímateľa v ten istý deň, v prípade rozdielnych bánk na druhý deň. Do tohto roka vyplýval z legislatívy trojdňový limit, ale banky nemali pri jeho nedodržaní voči klientovi žiadne povinnosti. Pri omeškaní platby je teraz možné okrem penále od banky pýtať aj náhradu vzniknutej škody.
Zvýšila sa suma, do ktorej majú klienti bánk chránené vklady. Z pôvodného 30-násobku priemernej mesačnej mzdy za posledné štyri štvrťroky vzrástla na 40-násobok. Zároveň sa však zaviedol nárok na výplatu iba 90 percent peňazí na účte v skrachovanej banke.
S Európskou úniou súvisí aj rušenie anonymných vkladov. Už takmer dva roky takéto produkty nesmú banky predávať.
Od tohto roka sú uvoľnené operácie s finančnými derivátmi (ide o odvodené cenné papiere). Zrušila sa aj možnosť, že by sa mohol stanoviť akýkoľvek limit pri vývoze a dovoze bankoviek a mincí v hotovosti v slovenskej alebo cudzej mene.
Platia aj viaceré nariadenia, ktoré majú zamedziť praniu špinavých peňazí.