
Až budúci rok v máji už ako obyvatelia Európskej únie pôjdeme do banky, žiadne väčšie zmeny si zrejme nevšimneme. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA – O rok už budeme v Európskej únii. Zmenia sa aj finančné služby?
K nijakým prevratným zmenám zo dňa na deň nepríde. Banky sa pripravujú na úniu už niekoľko rokov: musia sa riadiť novými zákonmi a európske pravidlá do bankovníctva nenápadne prinášajú aj ich zahraniční vlastníci. To isté možno povedať o poisťovniach aj podielových fondoch.
K niekoľkým zmenám, ktoré veľa klientov zaznamená, predsa len príde. Mnoho vecí však stále nie je jasných, buď sa ešte len prispôsobujú naše zákony európskym, alebo finančné inštitúcie zapracovávajú zmeny do svojich služieb.
V susednom Česku sa napríklad kvôli únii prečíslujú účty takmer piatim miliónom klientov Českej spořitelny. U nás by k ničomu takému prísť nemalo: Slovenská sporiteľňa už účty prečíslovala. Zrejme len pri niektorých platbách sa budú pred číslo účtu dopĺňať nové údaje. Podľa Národnej banky Slovenska nebude potrebné meniť celé číslo účtu.
Konkurencia vzrastie
Jedným z najzaujímavejších prínosov únie môže byť európsky pas pre finančné inštitúcie. Ten umožní, aby napríklad banka s licenciou z ktorejkoľvek členskej krajiny mohla podnikať aj v ostatných štátoch. Konkurencia na našom trhu môže vzrásť, čo vždy znamená pre klienta výhodu, hoci pravda je, že významné európske firmy u nás už pôsobia.
Mnohé zvyky z únie platia aj u nás, prevzali sme ich ešte počas rokovaní o vstupe. Ďalšie začnú platiť v januári budúceho roka, niečo sa zmení aj v samotný deň vstupu.
Najčastejšie z finančných inštitúcií vari každý z nás komunikuje s bankou. „Vstup do únie klientov zásadne neovplyvní,“ hovorí Andrea Kollárová z HVB Bank. Podľa nej sú na rade už len čiastkové, hlavne technické zmeny.
Zmeny sú postupné
Bankám pomáhajú ich akcionári, ktorí sú zväčša práve z krajín únie. Preto podľa Marty Krejcarovej z ČSOB sú zmeny postupné a ani náklady spojené s integráciou nie sú jednorazové. Keďže sa však stále niektoré veci doľaďujú, banky nevedia vylúčiť, či nebudú dvíhať poplatky. „V súčasnosti nie je možné prezentovať presné informácie o týchto zmenách,“ povedala Dana Marušinová z Prvej komunálnej banky.
Zavedenie nového bankového kódu podľa Romana Začku slovenských klientov neovplyvní tak, že by sa menilo číslo účtu. Banka zmenu vyrieši tak, že ho sama doplní a klienti iba budú musieť svojich obchodných partnerov o novom medzinárodnom čísle informovať.
Banky sa tešia
Banky majú zároveň dôvod do únie sa tešiť: „Vzhľadom na zrýchlený ekonomický rast možno očakávať aj zvýšený dopyt po dlhových produktoch, keďže vo vidine vyššieho budúceho príjmu budú domácnosti chcieť okamžite zvýšiť svoju spotrebu a financovať ju pôžičkami,“ predpokladá Silvia Nosálová z VÚB. PKB zasa predpokladá, podobne ako iné banky, že sa zintenzívni rozvoj úverov aj pre spolufinancovanie projektov, na ktoré pôjdu peniaze z eurofondov.