
Michael Phelps. FOTO - REUTERS
Len pred tromi týždňami oslavoval americký plavec Michael Phelps osemnástiny, no počas barcelonských majstrovstiev sveta v plávaní je rovnako obletovaný ako najjagavejšia osobnosť šampionátu Austrálčan Ian Thorpe. „Všetci ma s ním porovnávajú, a to je ten najkrajší kompliment, akého sa vám v plávaní môže dostať,“ vyznala sa vychádzajúca hviezda z Baltimoru.
Na rozdiel od Thorpa je Phelps oveľa sebavedomejší. „Nechcem ho len pokoriť, ale túžim sa stať najvšestrannejším plavcom sveta,“ hovoril takmer dvojmetrový rodák z Baltimoru po prílete na letisko El-Prat, kde ho spovedali televízne štáby. V jednom ukazovateli už Austrálčana predbehol. V marci 2001 sa na motýľkarskej dvojstovke dostal ako prvý na svete pod hranicu 1 minúty a 55 sekúnd. Mal pätnásť. Mladšieho svetového rekordmana svetové plávanie ešte nemalo.
A to mal zverenec Boba Bowmana už za sebou piate miesto z olympiády v Sydney, kde štartoval ako najmladší Američan od roku 1932. Skončil piaty. Napriek tomu pozornosti legende mníchovskej olympiády z roku 1972 Markovi Spitzovi (získal tam sedem zlatých) neunikol. „Ten chlapec má pred sebou veľkú budúcnosť,“ predpovedal mu.
Milióny dolárov tínedžerovi
Rovnakej mienky bola aj firma Speedo, vyrábajúca plavecké oblečenie, ktorá s ním okamžite uzavrela zmluvu na päť rokov. Hovorilo sa o niekoľkých miliónoch dolárov. Študent strednej školy v North Towsone zatiaľ prekonáva jej očakávania. Dnes už drží svetový rekord nielen na 200 m motýlik, ale i na oboch polohovkách: dvojstovke i štvorstovke.
A v Barcelone vyhráva „s prstom v nose“. Už v semifinále na 200 m motýlik stlačil vlastný svetový rekord na 1:53,93 a na druhý deň si s obrovským náskokom doplával po druhý titul majstra sveta. Hoci pomalším časom, na zábery jeho širokánskych ramien konkurenti jednoducho nemali. Phelpsa to neuspokojilo, o 36 minút neskôr stál na blokoch opäť a pomohol americkej štafete na 4 x 200 m voľným spôsobom k striebru za víťaznou Austráliou, najväčším súperom Američanov v boji o svetovú plaveckú nadvládu. Svoj úsek zaplával v novom americkom rekorde 1:46,60, ktorý je štvrtým najrýchlejším časom histórie.
Hravo zvláda všetky štýly
Kraul či motýlik, to je Phelpsovi úplne jedno. Excelentne zvláda všetky štýly. V dnešnom finále polohovej dvojstovky bude absolútnym favoritom. Pre Michaela totiž nič iné ako víťazstvá či rekordy neexistujú. „Taká obrovská túžba víťaziť sa tak často nevidí. Michael pre ňu urobí úplne všetko. Pocitu dohmatnúť ako prvý podriadil maximum. Hoci je ešte mladý, je úplný profesionál. Veľmi dobre si uvedomuje, že každá chyba v životospráve sa na výsledku vo vode odrazí. Namiesto toho, aby hľadal výhovorky, tvrdo pracuje na tom, aby bol ešte rýchlejší,“ chválil ho tréner Bob Bowman.
Aj Bowman žije len pre plávanie. Zanietenosť, s akou sa tomuto športu venuje, mu v amerických médiách vyniesla aj označenie šialený vedec. Pre priam až didaktické metódy, s akými rozoberá každú stotinku Michaelovho pohybu vo vode. „Pre mňa je plávanie exaktná veda. Len keď ho dokonale rozoberiete, máte šancu vyhrávať a zároveň lámať ľudské hranice,“ hovorí Bowman.
Phelps túži po tom istom. „Chcem sa dočkať chvíle, keď utvorím v jeden deň svetové rekordy na dvoch individuálnych tratiach.“
Niečo podobné pred ním nikto nedokázal, no práve preto to Michaela tak láka. Ostatní tréneri Bowmana varujú, aby ho predčasne nestrhal, no on obavu nemá. „On je na takýto spôsob tréningov a pretekov stvorený.“ Ak Michael v neľudskom tempe vydrží, možno čoskoro prekoná aj Thorpa.
RASTISLAV HRÍBIK, Barcelona