
Vylodenie sa rovnako ako pred 61 rokmi začalo na Červenej pláži. Tentokrát sa na ňom zúčastnili prevažne austrálski vojaci.
FOTO - ČTK/AP
Červená pláž na Šalamúnových ostrovoch včera patrila austrálskym vojakom. Na svitaní sa tu vylodili a začala sa tak najväčšia vojenská akcia v južnom Pacifiku od konca druhej svetovej vojny. Jej cieľom je zabrániť prehĺbeniu chaosu, ktorý už niekoľko rokov vytvárajú boje medzi miestnymi etnickými skupinami.
Šalamúnove ostrovy si cudziu pomoc objednali pred niekoľkými týždňami a včera sa tu vylodilo dvetisíc vojakov a 300 policajtov. Väčšina z nich pochádza z Austrálie, menšie jednotky poskytli aj vlády Nového Zélandu, Fidži, Tonga a Papuy Novej Guiney.
Austrálčania priplávali k Červenej pláži, kde v roku 1942 Američania začali protijaponskú ofenzívu v jednej z najdôležitejších bitiek druhej svetovej vojny o ostrov Guadalcanal. Hneď po tom sa vojaci letecky presunuli do hlavného mesta Honiara.
„Na udalosti, ktoré nás priviedli až sem, nie sme vôbec hrdí,“ povedal premiér Šalamúnovych ostrovov Allan Kemakeza. Ten v stredu z obavy pred únosom vzbúrencami opustil hlavné mesto, včera sa však v sprievode austrálskej ochranky vrátil. „Uznávame, že sa nám situácia vymkla spod kontroly a museli sme požiadať o pomoc.“ Intervenciu s názvom Pomôž priateľovi privítala aj väčšina obyvateľov. Čakajú totiž, že zastaví viac ako päť rokov trvajúce násilie, ktorého zdrojom sú spory medzi pôvodnými obyvateľmi hlavného ostrova Guadalcanal a prisťahovalcami z provincie Malaita.
„Sme šťastní, pretože chceme mier,“ povedal jeden z tých, ktorí od úsvitu čakali na prílet prvých vojakov na letisku v Honiare.
Nadšene by cudziu pomoc privítali aj obyvatelia Libérie. Sľub amerického prezidenta Georgea Busha o vyslaní vojsk podmienený odchodom libérijského prezidenta Charlesa Taylora sa však doteraz nesplnil. A to aj napriek tomu, že po posledných bojoch hrozí metropole Monrovia humanitárna katastrofa.
Podľa Američanov je dôvodom zotrvávanie Taylora vo funkcii. Analytici však tvrdia, že ide len o výhovorku. „Všetci máme zlé spomienky na Somálsko,“ naznačuje skutočnú príčinu republikánsky senátor Mitch McConnell. V roku 1992 sa totiž americkí vojaci po príchode do somálskej metropoly Mogadišo stali terčom oboch znepriatelených skupín. V Libérii by sa to mohlo zopakovať.