
Dieťa nakazené HIV plače v zariadení pre smrteľne chorých detských aj dospelých pacientov s AIDS v Roodepoorte v Juhoafrickej republike. Šíriaca sa epidémia zrazí hospodárstvo juhoafrických krajín na kolená, varuje Svetová banka. FOTO - TASR/AP
MADRID - Svetová banka upozorňuje, že v Afrike nastane počas troch generácií vinou smrteľného vírusu HIV zrútenie ekonomiky. Banka odhaduje, že HDP v Južnej Afrike klesne do konca storočia o polovicu. Na vine bude AIDS - v roku 1990 bolo v JAR jedno percento HIV-pozitívnych, dnes je to už dvadsať percent.
Vírus HIV má neblahý vplyv na celú africkú ekonomiku. Deťom sa nedostáva potrebného vzdelania, vďaka ktorému by sa mohli zaradiť do pracovného procesu. Choroba okrem toho ochromuje schopnosť staršej generácie odovzdávať svojim deťom znalosti.
Vírus HIV ročne spomalí rast HDP v Afrike o 0,3 až 1,5 percenta. Správa Svetovej banky však už dnes nehovorí o spomalenom raste, ale strmom poklese, ktorý pre hromadnú nákazu postihne v krátkom čase juhoafrické štáty.
Nákaza, pôvodne rozšírená hlavne medzi mladými, postupne paralyzuje schopnosť pracovať práve u tej generácie, ktorá by mala vychovávať nadchádzajúcu generáciu. Osamelé deti sa v živote nachádzajú bez morálnych, spoločenských a pracovných vzorov, ktoré skôr poskytovala rodina. Deti nie sú schopné samy si platiť štúdium, dokonca ani nevidia dôvod, prečo do školy chodiť.
V Malawi museli pre úbytok učiteľov, ktorí zomreli na AIDS, posadiť za katedru starších schopných študentov.
Smrteľná choroba decimuje dnes hlavne ľudí v produktívnom veku - AIDS preto znemožňuje účinnú fiškálnu politiku, čo sa odráža aj na stále štíhlejších štátnych financiách.
Epidémia rozširuje neprekonateľnú ekonomickú a sociálnu priepasť medzi sirotami, ktoré sú vylúčené zo vzdelávacieho systému, a tými šťastnejšími, ktorých rodina nie je vírusom postihnutá.
Kedysi bola choroba len mestským problémom, dnes však zužuje aj vidiek, na ktorom stojí a padá africká ekonomika. V štátoch, kde nákaza HIV nie je dosiaľ taká alarmujúca, navrhuje Svetová banka zlepšiť verejnú politiku a viac sa venovať osvete, aby sa šíreniu vírusu HIV zabránilo, pretože „liek sa prevencii nevyrovná“.
Tam, kde vírus už zasiahol veľkú časť populácie, treba (po zabezpečení dostatočného množstva peňazí) aplikovať najvhodnejšie postupy starostlivosti o nakazených a poskytnúť osirelým deťom vzdelanie. (čtk)