i daňovú inšpekciu.
„To napätie narastá, my si myslíme, že môže prísť ešte ďalšie väzenie a prehliadky,“ povedal Chodorkovskij. Súd v stredu odmietol z väzenia prepustiť Platona Lebedeva, jedného z významných akcionárov Jukosu, ktorého vyšetrujú v súvislosti s privatizačnou kauzou z polovice deväťdesiatych rokov.
Lebedeva uväznili zhruba pred tromi týždňami a právnici Jukosu teraz žiadajú jeho prepustenie. Prípad je v Rusku a predovšetkým v zahraničí medializovaný a vyvolal vlnu nevôle medzi vplyvnými a bohatými Rusmi aj zahraničnými investormi. Pozorovatelia sa domnievajú, že úradom ide hlavne o osobu Chodorkovského, uviedla napríklad agentúra Reuters.
Chodorkovského považujú za najbohatšieho človeka v Rusku a jeho majetok sa odhaduje na 11 miliárd dolárov. Chodorkovskij však otvorene tvrdí, že väzenie Lebedeva a razie v Jukose sú výsledkom snáh konzervatívnych síl v Kremli, ktoré nestoja o to, aby sa teraz Chodorkovskij objavil v politike.
Po Lebedeva si polícia prišla do nemocnice 2. júla. Potom ho umiestnili do prísne stráženého väzenia Lefortovo v Moskve a podľa Chodorkovského jeho zdravotný stav teraz nie je najlepší. „Je vážne chorý, právnici mi povedali, že potrebuje lekára,“ povedal Chodorkovskij novinárom.
Niektorí ruskí komentátori si myslia, že vývoj okolo Jukosu by mohol viesť k revízii najväčších privatizačných káuz v Rusku. Hlavne začiatkom deväťdesiatych rokov totiž niekoľko ľudí získalo takmer cez noc rozprávkové bohatstvo a dnes sú z nich noví ruskí oligarchovia. Na budúci rok sú v Rusku naplánované prezidentské voľby a je takmer isté, že prezident Vladimir Putin sa bude snažiť o znovuzvolenie. Predseda vlády Michail Kasjanov však pripustil, že to, čo sa deje okolo Jukosu, poškodzuje povesť Ruska v zahraničí a môže i odradiť zahraničných investorov. „Trvá to už dlho a riešenie je v nedohľadne,“ povedal Kasjanov. (čtk)