„Zastávame názor, že treba najskôr upraviť priebežný systém v Sociálnej poisťovni tak, aby zohľadňoval zásluhovosť a až neskôr uvažovať o možnosti vybudovať kapitalizačný pilier poistenia,“ vyhlásila tieňová ministerka práce Viera Tomanová.
V prípade naštartovania systému dôchodkového sporenia by pritom podľa nej mal na individuálne účty ľudí smerovať oveľa menší objem poistných odvodov ako navrhovaných 10 % z hrubej mzdy, ktorý si vyžiada každoročné vykrývanie schodku v Sociálnej poisťovni na úrovni zhruba 20 miliárd korún.
Tomanová upozorňuje, že súkromné dôchodkové sporenie - ako každé iné podnikanie - skrýva riziko a ani garancie v predloženom zákone o dôchodkovom starobnom sporení nie sú podľa nej dostatočne efektívne. „Zákon vôbec negarantuje vyššie dôchodky, naopak, ľudia dokonca môžu prísť o svoje našetrené peniaze,“ vyjadrila sa Tomanová s tým, že zámerom je len to, aby sa peniaze z privatizácie dostali do súkromných rúk.
Smer nesúhlasí ani s návrhom rezortného ministerstva, aby sa aj poskytovanie invalidných a pozostalostných dôchodkov v prípade účastníkov dôchodkového sporenia presunulo zo Sociálnej poisťovne na komerčné životné poisťovne. (tasr)