BRATISLAVA - Slovensko a Taiwan sa dohodli, že otvoria vo svojich krajinách zastupiteľské kancelárie. Styky s izolovaným Taiwanom sú pre diplomatov vždy citlivou záležitosťou, pretože Čína ho vníma ako svoju provinciu. Slovenská vláda preto zdôrazňuje, že zriadenie kancelárie neznamená oficiálne uznanie. Má ísť len o podporu vzájomného obchodu.
Taiwanskí politici napriek tomu dosiahli čiastkový úspech v dlhom boji za diplomatickú nezávislosť od Číny. O zriadení kancelárií informoval taiwanský minister zahraničia Eugene Čchien a správu priniesli aj svetové agentúry Reuters a AP.
Slovenské ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že naďalej uznáva politiku jednotnej Číny a nechce uznať taiwanskú vládu. Doteraz tak urobilo len 27 krajín, z Európy len Vatikán. „Samotné otvorenie kancelárií Číne neprekážalo,“ hovorí štátny tajomník ministerstva József Berényi.
Čínsky veľvyslanec na Slovensku mal jednu zásadnú požiadavku: kancelárie musia zastupovať len hlavné mestá Bratislavu a Tchaj-pej, nie celé krajiny. „Číňania nechceli, aby boli v kancelárii v Bratislave vyvesené oficiálne atribúty Taiwanu - vlajka a erb,“ povedal Berényi. Slovenská diplomacia im vyhovela.
Taiwanský minister Čínu kritizuje: „Komunistická Čína nám nechce dovoliť otvoriť kancelárie a nedovolia nám ani používať názov Taiwan.“ Objavila sa aj správa, že minister Čchien sám otvorí kanceláriu v Bratislave. Hovorca našej diplomacie Boris Gandel však pre SITA povedal, že ministerstvo o tom nič nevie a minister Eduard Kukan sa s Čchienom určite nestretne.
(miš)