BRATISLAVA – Regionálne školstvo sa v budúcnosti už nezadlží, vyhlásil včera minister školstva Martin Fronc. Jeho návrh zákona o financovaní základných a stredných škôl má vyriešiť ich doterajšie problémy.
Od nového roku by mali školy dostávať peniaze podľa počtu žiakov. Existujú však obavy, že niektorým školám to môže v začiatkoch spôsobovať problémy. „Bude trojročné prechodné obdobie, keď školy dostanú aj isté garantované minimum,“ povedal Fronc.
Nový model bude platiť pre všetky typy škôl: štátne, súkromné i cirkevné. „Zriaďovatelia budú rovnoprávni, peniaze dostanú podľa počtu žiakov,“ zopakoval minister. Súkromné školy často vyberajú poplatky aj od rodičov, čím budú mať viac peňazí a kvalitnejšie podmienky na vyučovanie.
Fronc sa neobáva, že by zanikli malotriedky, ktorých je na Slovensku asi 800, lebo budú zvýhodnené.
Šéf Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora nemá k návrhu zákona výhrady. „Podstatné je, koľko finančných prostriedkov sa vyčlení,“ povedal.
Obce budú môcť spájať svoje školy do jedného subjektu. Fronc odhaduje, že na efektívne fungovanie školy treba 250 až 300 žiakov. „Neznamená to však automaticky, že školy s nižším počtom žiakov musia zaniknúť.“
Mzdy pre učiteľov sa určia podľa náročnosti študijného odboru. Peniaze na prevádzku sa budú určovať podľa podmienok, v ktorých škola existuje, napríklad aj klimatických.
Nový model by mohol motivovať zriaďovateľov na raconalizáciu siete škôl. „Ministerstvo nehodlá administratívne zlučovať školy,“ hovorí Peter Mederly z ministerstva školstva .
Aby nevznikli nové dlhy, chce ministerstvo získať z rozpočtu na rok 2004 okrem už navýšených 900 miliónov ešte aj ďalšie peniaze.
TOMÁŠ SZMRECSÁNYI