Hádka sa skončila smrťou
Tragédia sa pritom odohrala na mieste, ktoré malo Rakúšanov a Afričanov zblížiť. Išlo o kultúrny projekt Africká dedina vo viedenskom mestskom parku, kde sa organizátori snažili rozličnými podujatiami priblížiť Viedenčanom život v Afrike a zvyky jej obyvateľov.
Minulý utorok tu však došlo k hádke. Cheibani W. pôvodom z Mauretánie, ktorý tu pracoval ako nočný strážca, napadol svojho zamestnávateľa. Ten sa snažil utiecť autom, ale Cheibani sa naň zavesil a odtrhol mu kľučku.
Keď dorazila polícia a záchranka, mal mu policajt nasadiť náramky, lekár pichnúť upokojujúcu injekciu a mali ho odviezť na psychiatriu. Oficiálna verzia znela, že muž počas prevozu stratil vedomie, neskôr ho resuscitovali, no napriek tomu v nemocnici zomrel.
Šokujúce video
Na všetko by sa bolo zabudlo, keby sa tento týždeň neobjavilo amatérske video suseda, ktorý všetko nafilmoval z okna svojho bytu a pásku poskytol miestnemu denníku Falter.
Na videu leží Cheibani niekoľko minút nehybne na zemi. Zdravotník a policajt ho nohami a kolenami tlačia k zemi. A hoci už neodporuje, spútajú mu aj nohy. Prítomný službukonajúci lekár stojí bokom s rukami vo vreckách.
Keď konečne naložia Cheibaniho do sanitky, takmer im spadne z nosidiel. Hlava sa mu kolíše, nejaví známky života.
Iní svedkovia pre rakúsku televíziu ORF tvrdili, že policajt udrel muža niekoľkokrát do hlavy a nadával mu.
Šokujúce video zverejnila aj rakúska televízia ORF. Lekári, ktorí ho videli, záchranárom vyčítajú, že postupovali neprofesionálne. Cheibani bol pritom chorý na srdce. Silný upokojujúci liek, ktorý dostal a stres z policajného zásahu sa tak mohli stať príčinou jeho smrti.
Vyšetruje sa smrť z nedbanlivosti
Po zverejnení videa dostali veci rýchlejší spád. Vedúci lekár viedenskej záchrannej služby okamžite odvolal zodpovedný lekársky tím, po suspendovaní policajtov organizácie na ochranu ľudských práv a opozícia zatiaľ volajú márne.
V každom prípade začal viedenský krajinský súd vyšetrovanie „smrti z nedbanlivosti za veľmi nebezpečných okolností“, zatiaľ voči neznámemu páchateľovi.
Čaká sa na presnú príčinu smrti. Predbežná lekárska správa hovorí o zlyhaní srdca, nie sú ešte známe testy, ktoré by mohli preukázať požívanie drog.
Tlak na vládu
Pod čoraz väčším tlakom sa tak ocitá vláda. Ministerstvo vnútra a polícia nie sú zo zlého zaobchádzania s cudzincami obvinení prvýkrát. Aj tohtoročná správa Amnesty International ich obviňuje zo zaujatosti.
MIRIAM ZSILLEOVÁ
Prípad Omofuna
Posledné udalosti oživili spomienky na smrť 25-ročného Nigérijčana Marcusa Omofunu. Aj v jeho prípade súd neskôr konštatoval „smrť z nedbanlivosti za veľmi nebezpečných okolností“.
Omofuna zomrel v máji 1999, keď ho cudzinecká polícia po vypovedaní z krajiny prevážala do Bulharska. V lietadle ho traja príslušníci spútali a zapchali mu ústa, vraj preto, že personál lietadla chcel na palube pokoj.
Nigérijčan sa udusil a jeho príbeh vyvolal niekoľkotýždňové turbulencie na rakúskej politickej scéne. Organizácie na ochranu ľudských práv i opozícia žiadali demisiu vtedajšieho ministra vnútra Karla Schlögla (SPÖ).
Proces proti trom úradníkom sa skončil v apríli 2001 a každý z obžalovaných dostal osem mesiacov podmienečne, čo vyvolalo ďalšiu vlnu kritiky za veľmi mierny rozsudok. Za „smrť z nedbanlivosti za zvlášť nebezpečných okolností“ môže súd vymerať až trojročný trest odňatia slobody. (mim)