Stranícka neposlušnosť a tehotenstvo jednej z poslankýň komplikujú prijatie reformy verejných financií v českom parlamente. Vládny návrh potrebný na zachovanie konkurencieschopnosti českej ekonomiky tak môže ľahko stratiť nadpolovičnú podporu. Poslancov v Prahe čaká tucet zákonov, medzi inými aj zníženie dane z príjmu pre firmy.
Veľa nechýbalo, aby sa schôdza parlamentu vôbec nezačala. Snemovňa totiž na prvý raz jej program neschválila. Výsledok hlasovania ale spochybnil premiér Vladimír Špidla, ktorý s úspechom reforiem spája aj osud svojej vlády. Špidla povedal, že program podporil, ale podľa počítačového záznamu hlasovania sa vraj zdržal. Zdržali sa aj traja ďalší sociálni demokrati.
Pri opakovanom hlasovaní už snemovňa program schválila, keď ho podporilo potrebných 101 zákonodarcov.
Okrem nižších daní pre firmy majú českí poslanci do konca týždňa rozhodnúť napríklad o obmedzení podpory stavebného sporenia, o zavedení minimálnej dane pre podnikateľov či o sprísnení nemocenskej dovolenky.
Pôvodne sa čakalo, že v prvom čítaní zákony prejdú a poslanci sa ich pokúsia neskôr upraviť pozmeňovacími návrhmi. Nečakanú ranu Špidlovmu kabinetu ale zasadil poslanec Josef Hojdar, ktorý krátko pred začiatkom schôdze opustil poslanecký klub sociálnej demokracie. O pár hodín neskôr varoval, že nepodporí ani reformy, ani štátny rozpočet na budúci rok.
Šance na prijatie vládneho návrhu reformy a návrhu opozičnej ODS sa tak vyrovnávajú. Česká pravica sa snaží presadiť podľa vzoru Slovenska rovnú daň. V Česku by v prípade výhry opozičného návrhu platili ľudia aj firmy daň 15 percent z príjmu. Česko by tak podliezlo latku, ktorú stanovili slovenskí reformátori, a Praha by tak získala konkurenčnú výhodu, o ktorú sa usilujeme my.
K sprehľadneniu daňového systému by podľa návrhu ODS malo prispieť aj zrušenie odpočítateľných položiek a iných výnimiek.
(tv)