
Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon prisľúbil roľníkom pomoc, nebude však postavená len na odhadoch škôd. Ministerstvo financií odmieta poľnohospodárov odškodňovať zo štátneho rozpočtu. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
Oravec preto v mene poľnohospodárov očakáva od štátu pomoc. „Vlády iných štátov pri podobných udalostiach poľnohospodárov podporujú, má to urobiť aj naša,“ zdôraznil.
S pomocou, aká sa im dostala po suchu pred dvomi rokmi, však pravdepodobne nebudú môcť počítať. Minister pôdohospodárstva odmietol vyplácanie kompenzácií na základe odhadov tak, ako to bolo v minulosti. Poľnohospodári vtedy museli 700 miliónov do rozpočtu vrátiť.
„Budeme analyzovať každý podnik zvlášť, nedá sa to robiť plošne na regióny. Ministerstvo bude hľadať spôsoby, ako poľnohospodárom pomôcť,“ povedal včera minister Simon po tom, ako si bol obzrieť polia na východe Slovenska.
Simon však nebude mať ľahkú úlohu, ak bude chcieť poľnohospodárom pomôcť peniazmi zo štátneho rozpočtu. Ministerstvo financií je proti. „Aj v minulosti sa sanovali škody spôsobené suchom z verejných prostriedkov. Je však nutné nájsť iné systémové riešenie a nie zakaždým platiť za chyby,“ povedal hovorca ministerstva financií Peter Papanek s odkazom na neschopnosť mnohých roľníkov čeliť suchu napríklad závlahovými systémami. „Je všeobecne známa súčasná napätá situácia v štátnom rozpočte a my nevidíme priestor pre výdavky týmto smerom,“ dodal Papanek.
Oravec s takýmito tvrdeniami nesúhlasí a tvrdí, že sucho je nepoistiteľná udalosť, ktorá vzniká z titulu „vyššej moci“, a teda nedá sa na ňu pripraviť. Podľa neho sú závlahové systémy na 315-tisícoch hektároch z 1,45 milióna hektárov ornej pôdy, ale ani tie nedokážu eliminovať extrémne sucho.
Analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Radovan Kazda považuje snahy poľnohospodárov o kompenzácie za neopodstatnené. Podľa neho ide o štátne dávky, ktoré deformujú podnikateľské prostredie a zmazávajú rozdiely medzi dobrými a slabými hospodármi.
„Je to akoby prevádzkari vlekov žiadali vládu o kompenzácie za mizernú sezónu bez snehu, pre ktorú nemali zisk,“ povedal Kazda.
Na sucho bolo v roku 2000 vyčlenených 5,9 miliardy korún, z čoho sa na založenie úrody, elimináciu škôd, nákup závlahovej techniky a dotácie na nákup obilia vyčerpalo 4,4 miliardy korún. (jog, em)