BRATISLAVA – Armáda sa postupne snaží zbaviť všetkého prebytočného majetku. Na rad prichádza prebytočná výzbroj. „Máme plné sklady munície, ktorú už naše zbrane nevystrelia, pretože ich už nemáme. Napríklad muníciu do tankov, ktoré už nie sú v našej výzbroji,“ povedal začiatkom júla minister obrany Ivan Šimko. Staršiu, najmä sovietsku, techniku však stále používa mnoho armád sveta.
V minulosti sa už objavili podozrenia z nelegálneho vývozu zbraní zo Slovenska do embargovaných krajín. Ministerstvo napriek tomu muníciu nechce ničiť, ale predať. Riziko, že sa vojenský materiál dostane do nesprávnych rúk, vraj minimalizujú licencie na obchodovanie s vojenským materiálom. „Sú aj nerizikové oblasti, kam sa môže prebytočný vojenský materiál dostať,“ povedala hovorkyňa ministerstva Katarína Heimschildová.
Ministerstvo na výpredaj vlastne nemá iný ako ekonomický dôvod. Bývalé kasárne, pozemky či muničné sklady treba neustále strážiť, ani prebytočnej munície sa armáda už nemieni zbavovať tak, že ju zlikviduje. „Základnou nevýhodou likvidácie vojenského materiálu sú enormné náklady,“ vysvetľuje Heimschildová.
Rezort obrany rozpredáva majetok už dlhšie. Cez dražby sa dalo dostať k rôznym veciam – práčke, vojenskej poľnej kuchyni, tankovému trenažéru či muničnému skladu.
Ministerstvo prednedávnom oznámilo, že nehnuteľnosti, ktorých sa nezbavilo, plánuje zadarmo previesť do vlastníctva obcí a žúp, ak o ne budú mať záujem. Zákon by to mal umožniť ešte tento rok. Nepotrebný majetok armáda musí ponúknuť najprv štátnym organizáciám. Ak oň neprejavia záujem, ponúka ho iným subjektom.
Úmysel zbaviť sa majetku ohlásila aj česká armáda. Český denník MF Dnes informoval, že hoci sa výpredaj domov a pozemkov začne až o niekoľko mesiacov, už dnes je o ne veľký záujem. Hodnota majetku sa odhaduje na miliardy českých korún. „Iba privatizácia v deväťdesiatych rokoch bola väčší obchod,“ píše denník. (joč)