Spojené štáty by mohli kúpiť české bojové lietadlá. Ak by sa to potvrdilo, bol by to najväčší úspech cesty českého premiéra Vladimíra Špidlu do Ameriky. O obchode hovoril aj americký minister obrany Donald Rumsfeld. Podľa neho by americká armáda mohla kúpiť 50 bojových lietadiel L-159 Alca, ktoré vyrába česká firma Aero Vodochody. Ak by sa tento obchod uskutočnil, išlo by o prevratnú udalosť. Najvýznamnejšia zbrojárska mocnosť sveta by po prvý raz nakupovala zbrane od niektorej postkomunistickej krajiny.
„Bolo by to pre nás jednoznačne pozitívne,“ hovorí riaditeľ marketingu Aera Viktor Kučera. Americký nákup by mohol Alcám otvoriť dvere aj k iným zákazníkom. Vec je však zložitejšia.
L-159 Alca je podzvukové ľahké cvičné a bojové lietadlo určené na výcvik pilotov, podporu pozemných vojsk a prieskum, v obmedzenej miere sa hodí aj na vzdušný boj. Je pokračovateľom série populárnych lietadiel Delfín a Albatros, ktoré sa za socializmu vyvážali do mnohých krajín sveta. Na jeho vývoji a výrobe sa spoluzúčastňuje americká firma Boeing, ktorá vlastní 35 percent Aera.
V roku 1995 sľúbila vtedajšia česká vláda – v záujme záchrany továrne pred krachom, že pre svoju armádu odkúpi 72 strojov, ktoré by v ďalších rokoch tvorili chrbticu letectva (75 percent českých bojových lietadiel). Prvý stroj prevzalo letectvo v roku 2000. K Alcám mali prikúpiť nadzvukové stíhačky západnej výroby.
České stíhacie letectvo dnes tvorí niekoľko beznádejne zastaraných lietadiel MiG-21, ktorých životnosť sa skončí o rok. Plánovaný nákup moderných lietadiel Gripen od švédskeho výrobcu zrušila česká vláda pre škandály okolo ich výberu a pre nedostatok financií po vlaňajších povodniach.
Záväzok na kúpu 72 lietadiel je odvtedy nočnou morou českej armády. Tá totiž môže podľa expertov reálne využiť maximálne tretinu týchto strojov, ich nákup by navyše na dlhé roky vyčerpal všetky finančné prostriedky na modernizáciu techniky.
Snaha získať kupcov na prebytočné Alcy je tak stálou témou rokovaní českých vládnych delegácií kdekoľvek na svete. Medzi nádejných zákazníkov sa počítajú India, Izrael, Poľsko a možno aj Slovensko. Vo Washingtone Špidla, zdá sa, konečne uspel.
L-159 však nie je na svetovom trhu zbraní žiadnou raritou, podobné stroje vyrába napríklad aj Británia. Prípadný nákup L-159 Američanmi tak bude skôr výmenným obchodom, Česká republika by mala na revanš dlhodobo prenajať prípadne kúpiť staršie americké stíhacie bombardéry F-16. Aj to však stojí veľa peňazí a je preto otázkou, či by nemali byť využité lepšie.
Vysokí predstavitelia NATO napríklad už roky Čechov presviedčajú, aby s nákupom lietadiel počkali. Ich armáda vraj má oveľa vážnejšie problémy, než sú chýbajúce lietadlá.
PETER MORVAY