
Na rodinnej snímke z nemocnice iránske siamské dvojčatá držia juhokórejské siamské dvojičky, vľavo sú juhokórejskí rodičia. FOTO - TASR/EPA
Prípady sa však líšia a doktori mali tentoraz ľahšiu prácu: deti boli malé a zrastené len v oblasti chrbta. Len štvormesačné sestry Sa-rang a Či-hje však na rozdiel od 29-ročných absolventiek práva Lály a Ladan o svojom osude pred operáciou nerozhodovali. V ich prípade hrozila deformácia chrbtice, lebo zrast by dvojičkám bránil sedieť aj chodiť. Či by však bol ohrozený aj ich život, nie je jasné. Deti boli totiž spojené v časti, ktorou neprechádza miecha. Lála a Ladan mali šancu na prežitie operácie pol na pol. Bábätkám Sa-rang a Či-hje vyčíslili 85-percentnú šancu. A polemika o etike, ktorú rozprúdil už prípad Lály a Ladan, sa rozhorela s novou silou.
Rodičia kórejských dievčat požiadali o operáciu ešte predtým, ako sa dozvedeli o pokuse Lály a Ladan. Za šéfchirurgom Keithom Gohom prišli, keď sa dopočuli o jeho úspešnom oddelení 11-mesačných sestier z Nepálu v roku 2001.
Na rozdiel od medializovaných sestier Lály a Ladan nedostali Kórejčania veľkorysé sponzorské dary. Vyše 50-tisíc singapurských dolárov (1,5 milióna korún) za operáciu zaplatili ich rodičia z vlastného vrecka. V júni predali svoju internetovú kaviareň a išli navštíviť Lálu a Ladan počas ich predoperačného sústredenia. „Dodali nám vtedy odvahu,“ povedal otec bábätiek Min Seung-joon.
Etickú debatu okolo úmrtia Lály a Ladan už riešia aj úrady. Práve prebieha zákonné vyšetrovanie rodiny, priateľov aj zdravotníckeho personálu. Má potvrdiť, či si mladé ženy naozaj plne uvedomovali riziko, ktoré podstupujú. Niektorí začali volať po štátnej registrácii nových operačných postupov, tak ako je to s novými liekmi. Na morálnu otázku, či mali lekári právo ich život riskovať, či už s ich súhlasom alebo bez neho, však žiadny zákon odpoveď nedáva.
Nech je odpoveď, aká chce, siamské dvojičky z Teheránu aj Južnej Kórey mali oveľa viac šťastia ako indickí bratia podobného osudu, ktorých sa tento týždeň, krátko po pôrode, rodičia vzdali. Pracovníci nemocnice zdravých chlapcov bez mena, zrastených v páse, pomenovali Pravý a Ľavý.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ