
Britský premiér Tony Blair tlieska, zatiaľ čo jeho žena Cherie spieva pieseň od skupiny Beatles ‘When I‘m 64‘ študentom na univerzite v Pekingu, kde sa Blair zúčastnil na besede so študentami. FOTO - TASR/EPA
Kto nesie nepriamu zodpovednosť za samovraždu vedca, ktorý podľa reportéra BBC povedal, že vláda zveličuje dôkazy o zakázaných irackých zbraniach? Ako to, že Kelly bol odrazu na verejnosti považovaný za informátora BBC, tá však svoj zdroj informácií kryla?
„Verím, že sme konali správne. Nedal som súhlas, aby sa jeho meno dostalo von,“ povedal Blair počas letu do Hongkongu. Na Kellyho smrť sa ho dokonca pýtali aj čínski študenti, čo sa s ním stretli ešte včera v Číne.
Aféra s Kellym ešte zhoršila už teraz nedobrú Blairovu pozíciu. Podľa prieskumu ICM premiérovi dôveruje 39 percent voličov. Za schopného premiéra ho však napriek tomu naďalej považuje 59 percent ľudí. Hoci ľavé krídlo jeho Labouristickej strany zosilnilo tlak na jeho rezignáciu, prieskum ukázal, že Blair má podporu 75 percent členov svojej strany.
Niektorí analytici hovoria, že premiér Blair čelí vážnej kríze, podľa iných je to len nepríjemný problém, ktorý sa mu podarí časom prekonať. Zle je na tom minister obrany Geoff Hoon, na ktorého osobne padá podozrenie, že pustil Kellyho meno do éteru. Nie veľmi obľúbený člen vlády je verný Blairov stúpenec.
Pri debate, kto sa podieľal na smrti Kellyho, rozhodne nie je považovaná za nevinnú ani BBC. Pokiaľ spravodajca BBC Andrew Gilligan stál pred parlamentným výborom, ktorý sa ho pýtal, ako získal informácie o tom, že iracké dôkazy robila vláda „viac sexi“, stála celá inštitúcia jednotne proti vláde. Teraz sa stále viac objavujú pochybnosti - postupovali sme správne?
Podľa denníka The Times vyslovili dvaja z 11 členov Rady guvernérov (najvyšší orgán pre BBC) pochybnosti o počínaní BBC a jeden z nich požiadal o naliehavé zasadanie. Guvernéri sa 6. júla stanice v jej spore s vládou kategoricky zastali, ale teraz podľa The Times dvaja tvrdia, že členovia Rady od vedenia dostali nepresné informácie - napríklad, že ich hlavný informačný zdroj pochádza zo spravodajského prostredia, čo rozhodne nie je Kellyho prípad.
Pokiaľ ide o nezávislé vyšetrovanie lorda Huttona, bojuje sa o jeho rozsah. Konzervatívci by boli radi, aby bol jeho záber čo najširší a aby sa znovu preskúmalo, či vláda nepodvádzala parlament. Sudca sám povedal, že bude na ňom, aký široký bude záber. Premiér Blair mu z Číny odkázal, že by bolo dobré, aby sa držal zadania. (mch, reuters, čtk)
Kľúčové výroky zamotaného prípadu
Kelly pred vyšetrovacou komisiou:
„Neviem, ako mohol urobiť to autoritatívne vyhlásenie, ktoré predniesol, z poznámok, ktoré som urobil ja.“
Takto spochybnil prácu Gilligana, ktorého májová reportáž celú aféru vyvolala.
Reakcie rodiny na smrť Davida Kellyho:
„Udalosti, ku ktorým došlo v posledných týždňoch, urobili Davidov život neznesiteľným a všetci, ktorých sa táto záležitosť týka, by mali dlho a seriózne premýšľať.“
Blair po samovražde, či chce ako premiér pokračovať:
„Rozhodne. Človek musí byť tvrdý, aby vykonával takú prácu, a to som.“
Odpor v Labouristickej strane:
„Blair by mal odísť, pretože vláda nesie zodpovednosť za smrť Kellyho. Vyvolaním sporu s BBC sa snaží zakryť fakt, že v Iraku nenašli žiadne zbrane.“
Poslankyňa Glenda Jacksonová.
BBC o tom, kto bol hlavný informačný zdroj:
„Po tom, čo sme informovali rodinu doktora Kellyho, môžeme potvrdiť, že doktor Kelly bol hlavným zdrojom,“ uviedol šéf spravodajstva BBC Richard Sambrook. „Veríme, že sme informácie, ktoré náš reportér získal od Kellyho, interpretovali presne.“
Reakcia reportéra Gilligana:
„Chcem zdôrazniť, že som Kellyho výroky ani chybne necitoval, ani zle neinterpretoval.“ (čtk)