
Fialový ľadový medveď. V argentínskej zoologickej záhrade Mendoza takého majú. Štrnásťročná Pelusa mala ešte prednedávnom biely kožuch, veterinári jej však zistili kožnú chorobu a lieky z nej spravili fialový unikát. Veterinári však všetkých upokojujú: Do mesiaca by sa mala opäť zaradiť medzi klasické biele ľadové medvede. FOTO – REUTERS
Chodíte si radi zaplávať, ale pripadá vám to po nejakom čase ako monotónna drina? Alebo by ste si pri pozorovaní krás pod morskou hladinou občas radi vypočuli hudbu?
Tak práve vám je určená potápačská trubica so zabudovaným rádioprijímačom, ktorú na tohtoročné leto pripravila ako novinku francúzska firma Amphicom. Podľa nej nemá hudobný šnorchel zatiaľ na svete obdoby.
Výrobok pod názvom Aqua FM využíva to, že zvuk môžete prijímať nielen z vonkajšej strany ucha. Do vnútorného ucha sa dostane i prostredníctvom kostí. Stačí, keď plavec zubami stlačí šnorchel, ktorý obsahuje kontakty rádia, a v tom momente začnú jeho čeľusťové kosti pôsobiť ako vodiče zvuku. Kvalita zvuku je vraj dokonalá a vôbec nemusí prekážať, že máte v ušiach vodu…
Trubicu s rádiom na baterky, na ktorom sa dajú pod vodou meniť stanice i hlasitosť, môžete používať v bazéne i v prírode. Možno sa s ňou potápať, ale nie do veľkých hĺbok. Rádiové vlny totiž siahajú len do desaťmetrovej hĺbky.
Špeciálny šnorchel, ktorý vo Francúzsku dostať v predajniach športových potrieb, stojí 139 eur.
Potápačská trubica s rádiom však nie je poslednou novinkou, s ktorou v tomto roku firma Amphicom prichádza na trh. Počas roka by mala dať do predaja vôbec prvý systém, ktorý umožní komunikáciu potápača s kolegami nad hladinou prostredníctvom mobilnej siete GSM. Potápač sa vďaka nemu bude môcť dovolať z morskej hlbiny kamkoľvek na svete. Hlavným cieľom systému je však zvýšenie bezpečnosti a výkonnosti profesionálnych potápačov.
Radka Marková, čtk, Paríž