BRATISLAVA – Kvalita vody v niektorých prírodných kúpaliskách nie je dobrá. Aj vinou tepla sa začínajú premnožovať sinice, ktoré môžu byť nebezpečné. Ľudia však často ignorujú tabule so zákazom kúpania.
„Sinice sú mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobiť napríklad zápaly očných spojiviek, alergické prejavy, zápaly močového mechúra, gynekologické problémy, komplikácie môžu nastať pri vdychovaní,“ hovorí Elena Matisová zo Štátneho zdravotného ústavu SR. „Ľudia často nedávajú svoje ťažkosti do súvisu s kúpaním, ale najmä u citlivejších môže naozaj vyvolať závažné zdravotné problémy.“
Sinice môžu byť nepríjemné aj pri prehltnutí, spôsobia kŕče, nevoľnosť. V neskoršom štádiu na takých vodných plochách vznikajú vodné kvety, ktoré sú takisto nebezpečné. Na veľkých vodných plochách sa sinice môžu objaviť počas dňa na rôznych miestach, môžu byť pri hladine aj klesnúť ku dnu.
Tradične dobrá voda býva na Slnečných jazerách v Senci, na bratislavských Zlatých pieskoch. Výborná voda býva vo vodných zdrojoch. Do Rusoviec sa ľudia chodievajú kúpať napriek prísnemu zákazu, pretože je tam výborná kvalita vody a je to zdroj pitnej vody.
Na jar sa na Slovensku plánovalo s prevádzkovaním 39 prírodných lokalít, okrem nich aj 178 umelých kúpalísk so 430 bazénmi. Termálna voda je v 152 bazénoch, obyčajná v 278. Na umelých kúpaliskách, ktoré sú otvorené, prevádzkari podľa Štátneho zdravotného ústavu dokladovali kvalitu bazénových vôd i pitnej vody a splnili všetky požiadavky na prevádzku.
RICHARD FILIPKO