Šesť zariadení, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK), stihlo do termínu 14. júla podať návrhy na projekty Phare CBC pre cezhraničnú spoluprácu medzi Slovenskom a Poľskom zo Spoločného fondu malých projektov. O financovanie projektov s poľským partnerom prejavili reálny záujem tri stredné odborné učilištia (SOU) a tri kultúrne ustanovizne. Organizáciám, ktorým chýbal vhodný poľský partner na realizáciu zrkadlového projektu, ho pomáhal nájsť sekretariát Euroregiónu Tatry v Nowom Targu.
Popradské SOU zameralo svoj projekt na výmenu know-how v oblasti klasického aj dištančného vzdelávania. Preto ich projekt obsahuje výmenné kurzy a jedno väčšie Pedagogické fórum, ale aj metódy podporujúce vzdelávanie na diaľku. Takým by mal byť pilotný projekt pre učiteľov a študentov zameraný na informačné technológie a počítačové siete s využitím e-learningu. Popradský projekt obsahuje aj kultúrne výmeny, oblasť zdravia a zabezpečenie pravidelného toku informácií.
SOU vo Svidníku si našlo svojho partnera v Krosne, kde sa na Zlúčenej škole priemyslu vyučuje rovnako ako vo Svidníku učebný odbor so zameraním na odevníctvo. Školy už dlhšie spolupracovali, a v budúcnosti chcú pokračovať na kvalitatívne vyššej úrovni. Od klasických kultúrno-spoločenských a športových aktivít sa mienia dostať k výmene informácií v oblasti výchovno-vzdelávacej, s čím súvisí aj technické vybavenie dielní a technológie.
Poľnohospodárske učilište v Starej Ľubovni sa uchádza o grant, ktorý by mal pomôcť cestovnému ruchu v regióne. Ďalšie projekty vypracovali kultúrne inštitúcie - Hornošarišské osvetové stredisko Bardejov, Ľubovnianske múzeum Stará Ľubovňa s dôrazom na areál hradu a Vihorlatská hvezdáreň Humenné. Všetky sú zamerané na intenzívnejšiu podporu výmenných aktivít medzi zahraničnými partnermi. Malo by ísť o finančnú podporu v rozsahu od 25 000 do 40 000 eur.