V organizácii bezpečnostnej rady však vládne mierny chaos. Zasadnutie rady technicky zvoláva jej vlastná kancelária. Tá v súčasnosti nemá riaditeľa a žiaden zamestnanec v nej nepracuje nastálo. Na výberové konanie sa stále čaká a poverený riaditeľ Petráš je na trojtýždňovej dovolenke. Najbližšie zasadnutie rady môže byť v auguste či v septembri.
Tri nezávislé zdroje denníku SME potvrdili, že o organizáciu Bezpečnostnej rady štátu sa neoficiálne stará poradca premiéra Stanislav Filip. To isté nám povedali v kancelárii Bezpečnostnej rady: „Obráťte sa na pána Filipa, premiérovho poradcu pre národnú bezpečnosť, on má tieto veci na starosti.“
Stanislav Filip tvrdí, že s Bezpečnostnou radou nemá nič spoločné a dokonca ani nepracuje ako premiérov poradca pre bezpečnostné otázky. „Som jeden z tímu poradcov. Pripravujem premiérovi jeho program a podkladové materiály,“ povedal. Filip predtým pracoval na ministerstve obrany.
Premiérov poradca pre bezpečnosť spracúva podklady od SIS, vojenského obranného spravodajstva a ministerstva zahraničia, ktoré potom predkladá premiérovi.
Teoreticky teda môže mať prístup k informáciám, ktoré súvisia s bezpečnosťou štátu. Hovorca Národného bezpečnostného úradu Juraj Puchý potvrdil, že zamestnanci Úradu vlády boli preverovaní. Filip na otázku, či prešiel bezpečnostnou previerkou, odpovedal: „Neodpovedám.“ Na ďalšiu otázku, či je pravda, že je na zozname spolupracovníkov vojenskej kontrarozviedky z minulého režimu, odpovedal: „Neodpovedám.“
Premiérov hovorca Martin Maruška nevedel povedať, či dal Úrad vlády žiadosť o bezpečnostnú previerku. Nepovedal ani to, či Filip neprišiel do styku s informáciami, ktoré súvisia s bezpečnosťou štátu.
MICHAL FRIŠ