
Učiteľ Paul Digen z Monrovie ignoruje občiansku vojnu na uliciach a v utečeneckom prístrešku známkuje práce študentov. Školy však v meste nefungujú. FOTO - ČTK/AP
MONROVIA, WASHINGTON - Boje o kontrolu nad libérijskou metropolou Monrovia sa presunuli k diplomatickej štvrti. Americké veľvyslanectvo zasiahol mínometný granát, ktorého explózia si zrejme nevyžiadala žiadne obete. Najmenej 20 granátov však zasiahlo okolité ulice a v blízkosti ambasády umierali civilisti.
Povstalci z organizácie Liberijčania za zjednotenie a demokraciu (LURD), ktorí sa usilujú zvrhnúť prezidenta Taylora, od víkendu urputne bojujú o dva kľúčové mosty cez rieku, ktorá by im otvorila cestu k obsadeniu centra mesta. Taylor tvrdí, že jeho bojovníci sa budú brániť do posledného muža.
Ulice mesta sú plné vyhladnutých utečencov, ktorí sa tu pred rebelmi uchýlili. Blokáda bráni vstupu humanitných organizácií do mesta. V prestávkach medzi streľbou sa vyskytli prvé prípady rabovania vládnych budov, rodinných domov, obchodov aj áut.
Spojené štáty vyslali skupinu 41 príslušníkov námornej pechoty v helikoptérach, aby posilnili ochranu veľvyslanectva a prípadne pripravili jeho evakuáciu, ak sa boje príliš priblížia. Neskôr nariadili Spojené štáty trom vojenským lodiam a 4500 vojakom premiestniť sa bližšie k Libérii. Americké lode sa o niekoľko dní ocitnú v Stredozemnom mori, kde budú čakať na rozkazy. Organizácia Spojených Národov stiahla z Monrovie svojich posledných sedem ľudí.
Pri intenzívnych bojoch o mesto zahynulo už najmenej 50 ľudí, citovala agentúra AP nemocničný personál.
Americké ministerstvo zahraničia včera vyzvalo obe strany konfliktu na okamžité zastavenie paľby a pokračovanie mierových rozhovorov v Ghane. Prezident Taylor, o ktorého zosadenie libérijskí rebeli bojujú, súhlasil, že prijme ponuku azylu od Nigérie, ale až po príchode medzinárodných mierotvorcov.
Libériu založili v 19. storočí oslobodení americkí otroci.
(čtk, zo)