
Ultrapravicová židovská aktivistika demonštruje v arabskom oblečení proti cestovnej mape - plánu na mier s Palestínčanmi. FOTO - REUTERS
Izrael sa chystá prepustiť palestínskych extrémistov, v tom istom čase rozhoduje súd o židovských extrémistoch. Mierové rokovania na Blízkom východe ich prebudili. Tajná služba Šin Bet hovorí, že na západnom brehu Jordánu operujú najmenej dve „židovské teroristické bunky“.
Do hry sa vracajú nie len pre aktuálnu politickú situáciu, ale aj pre neschopnosť tajných služieb, ktorým sa roky nedarí infiltrovať sa do extrémistických skupín, nedostatok dôkazov a prepracovanú taktiku extrémistov, ktorí sa jednoducho nedajú pri výsluchoch „nachytať“.
Izraelský súd včera rozhodol, že ponechá vo väzbe dvoch mužov, ktorých polícia podozrieva z členstva v pravicovej extrémistickej organizácii. Zakázal im aj styk s ich advokátmi, aby ich prostredníctvom nemohli pokračovať vo svojej činnosti. Ide o Jicchaka Pasa a jeho švagra Matitjaha Švua. Pasovu dcéru Šalevet zabil pred dvomi rokmi palestínsky ostreľovač.
Hoci izraelské súdy mlčia, médiám sa podarilo zistiť z čoho mužov obviňujú. Pas vraj zaplatil dve plynové bomby, ktoré vybuchli pred arabskou dievčenskou školou v Jeruzaleme v apríli minulého roka. Výbuch zranil 10 detí a jedného dospelého. K útoku sa prihlásila skupina extrémistov zo západného brehu operujúca pod menom Bat Ajin.
Zadržanie Pasa a jeho švagra je veľmi dôležitým momentom na objasnenie celého útoku a znamená aj prielom v doterajšej činnosti izraelských tajných služieb.
To všetko v čase, keď v celom Izraeli už okrem okrajovej extrémnej pravice a náboženských strán nie je žiadna strana, ktorá by oficiálne odmietala nezávislý palestínsky štát. Pre extrémistov, ktorí sú zväčša zástancami veľkého Izraela, je to úplne neprijateľné.
Ešte viac ich poburuje, že izraelská vláda zrejme prepustí palestínskych teroristov zo svojich väzníc. Na slobodu sa dostanú ľudia, ktorí síce priamo nevraždili, ale svojím konaním k teroru prispievali. Extrémisti podľa špecialistov Šin Bet vedia, že keď začnú teraz útočiť na arabské ciele s odvolaním na pomstu za mŕtvych Izraelčanov, bude k nim izraelská verejnosť milosrdnejšia. Teraz prevažná väčšina obyvateľov židovského štátu ich akcie odmieta.
Aj z tohto dôvodu ľudia z tajných služieb vyjadrujú pesimizmus nad politicky motivovaným rozhodnutím prepustiť palestínskych militantov.
Zatknutie Pasa je po rokoch smoly prvým významným úspechom tajnej služby. Tá síce zakázané extrémistické organizácie monitoruje, ale do ich vnútra sa nevie dostať. Nevie ani to, koľko majú členov. Pozná ich zloženie - sú to pravicovo orientovaní muži, s výcvikom v armáde - často ide o bývalých výsadkárov či členov špeciálnych jednotiek. Sú vraj veľmi bystrí a pri výsluchoch sa nepoložia. Špecializujú sa na ostreľovanie izolovaných cieľov.
Bojujú proti Arabom, Palestínčanom a izraelskej vláde. Sú presvedčení, že mstia obete palestínskeho teroru.
Najznámejšie akcie židovských extrémistov
Najvýznamnejšími židovskými extrémistickými organizáciami sú Kach a Kahane Chai. Od roku 1994 sú mimo zákona a sú na americkom zozname teroristických organizácií.
Kach založil ultraortodoxný rabín Martin David Kahane v 70. rokoch. Najprv to bolo politické hnutie, ktoré dokonca kandidovalo do Knessetu. V roku 1991 Kahaneho zabil egyptský islamista. Vtedy vznikla organizácia Kahane Chai (Kahane žije), ktorú založil jeho syn.
Organizácie sa prejavujú útokmi na Arabov, ale aj na objekty izraelskej vlády. Lídrov organizácie niekoľkokrát vyšetrovala polícia. Majú minimálnu podporu.
Najznámejšie akcie:
1994 - brooklynský Žid, podporovateľ Kachu Baruch Goldstein zabil v hebronskej mešite 29 moslimov. Dav ho potom ubil na smrť. Po jeho čine vláda postavila Kach a Kahane Chai mimo zákona.
1995 - pravicový extrémista Jigal Amir spáchal atentát na vtedajšieho premiéra Jicchaka Rabina. Amira monitoroval človek z tajných služieb, svojho nadriadeného však neinformoval, čo Amir chystá.
2002 - výbuch plynových fliaš pred arabskou školou vJeruzaleme.
Od roku 1994 zabili pri útokoch ostreľovačov na Palestínčanov a Arabov najmenej 7 ľudí.
(mik)